Anasayfa / DİJİTAL PAZARLAMA / Dijital Pazarlamada Başarıya Doğru İlk Adımlarınız

Dijital Pazarlamada Başarıya Doğru İlk Adımlarınız

Dijital Pazarlama Hedefleriniz

Her işletmenin farklı hedefleri vardır. İnternette tam olarak neyi başarmak istediğiniz önemlidir. Bu sayede önceliklerinizi doğru belirleyebilir ve planınızı hayata geçirebilirsiniz. İnternetin işletmenize yardımcı olabileceği çok fazla yöntem vardır. Sosyal ağlarda ilişkiler kurabilir, internet üzerinden satış yapabilir, yeni müşteriler bulabilir ve hatta mevcut müşterileri elinizde tutabilirsiniz.

Kendinize basit bir soru sorarak başlamak yararlı olabilir. Tam olarak neden dijital dünyaya geçiş yapmak istiyorum?

Bir kuaför salonunuz olduğunu varsayalım. Nihai hedefiniz şunlar olabilir: Daha fazla müşterinin saçını kesmek, standart saç kesiminden daha özel hizmetlerin satışını yapmak ve sunduğunuz ürünlerin satışını artırmak.

Ancak müşterilerinizin salonunuza gelebilmesi için önce varlığınızdan haberdar olması gerekir. Dijital dünya bu hedefinizde size fazlasıyla yardımcı olabilir. O halde bu hedefle başlayalım;

Dijital Dünyada Varlığınızı Duyurmak:

Bunun en güzel yollarından biri işletme girişinizi yerel dijital dizinlere eklemektir. Böylece kullanıcılar arama motorlarında veya haritalarda kuaför aradığında sizin işletmeniz görünür. Ardından işletmeniz ile ilgili bilgileri göstermek için bir web sitesi oluşturabilirsiniz.
Açılış saatleriniz konumunuz, fiyatlarınız, sunduğunuz hizmetler gibi bilgilere yer verebilirsiniz. Hatta yeni müşterileri salonunuza çekebilecek fotoğraf ve videolar ekleyebilirsiniz.

Facebook, Google+ ve Twitter gibi sitelerde, kreasyonlarınızın fotoğraflarını yayınlayabileceğiniz, özel fırsatlar sunabileceğiniz ve müşterilerinizle gerçekten bağlantı kurabileceğiniz bir sosyal medya sayfası oluşturabilirsiniz. Bu hedeflere ulaşmaya başladığınızda daha fazla kullanıcı sizin farkınıza varacak. Hedefleriniz doğal olarak değişebilir ve ziyaretçileri ödeme yapan müşterilere dönüştürmeye odaklanabilirsiniz.

Sitenize yeni özellikler ekleyebilirsiniz. İnternet üzerinden randevu ayarlama, kullanıcıların hakkınızdaki olumlu görüşlerini paylaşabileceği “yorumlar” bölümü ve hatta saç ve güzellik ürünlerinizi İnternet üzerinden satabileceğiniz bir e-ticaret mağazası bu özelliklerden birkaçı olabilir.

Sitenize ziyaretçi çekmek ve onları müşteriye dönüştürmek için dijital dünyadan yararlanmaya başladığınıza göre artık dijital reklamcılığa yatırım yaparak işinizi büyütebilirsiniz. Nihai hedefleriniz veya şu anda bulunduğunuz nokta ne olursa olsun, öncelikleriniz doğal olarak değişecek ve işinizle birlikte gelişecektir. Hedeflerinizi karşıladığınızdan emin olmak için süreç boyunca ilerlemenizi ölçmek gerçekten çok önemli.

Buna “analiz” adı verilir. Analizler, nelerin işe yaradığını ve nelerde değişiklik yapılabileceğini öğrenmenize olanak tanır.

Dijital dünyada başarınızı ölçmek için kullanabileceğiniz birçok seçenek var. Daha sonra bu konuyu ayrıntılı olarak ele alacağız.
Şimdi tekrar özetleyelim. Dijital dünyaya geçmeden önce tam olarak neyi başarmak istediğinizi düşünün. Ardından, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak farklı dijital fırsatları bir öncelik sırasına sokun. Sonraki birkaç videoda plan yapmanıza yardımcı olacağız. Öncelikle, dijital varlığınızı oluşturabileceğiniz farklı yöntemleri ele alacağız.

Ardından, işletmenizi İnternet’te pazarlamanız için farklı yöntemlere odaklanacağız.

Son olarak, dijital dünyadaki çalışmalarınızı nasıl ölçebileceğinizi ve geliştirebileceğinizi açıklayacağız.

Check Also

E-ticaret Pazarlama Stratejileri

E-ticaret Pazarlaması Nedir? E-ticaret Dijital Pazarlama Stratejisi E-ticaret pazarlama stratejileri, marka farkındalığını arttırmak ve online …