Anasayfa / DİJİTAL PAZARLAMA / Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Dijital Pazarlama Stratejileri için 26 Fikir

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Dijital Pazarlama Stratejileri için 26 Fikir

Küçük İşletmelerin Dijital Pazarlama Stratejileri için 26 Fikir

İster yeni bir işletme kurma sürecinde olun, ister işletme sahibi, markanız için güçlü bir çevrimiçi dijital varlığa sahip olmak son derece önemlidir. Aslında, insanların % 97’si yerel işletmeleri dijital kanallarda buluyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin dijital pazarlama stratejilerine göz atalım.

Yatırım getirisini ve marka bilincini izlemenin bir yolunu arayan küçük işletme sahiplerinin dijital pazarlamaya ihtiyaçları var. Dijital pazarlama sadece ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak için olmazsa olmaz olmakla kalmaz, aynı zamanda çevrimiçi varlıklarınızı optimize etmek de işletmenizin genel başarısı için kritik öneme sahiptir. Yerel işletmelerin, potansiyel müşteriler için hazır ve gerekli bilgilerinin dijitalde hazır olması aynı derecede önemlidir.

Kucuk ve Orta Olcekli isletmelerin Dijital Pazarlama Stratejileri
Kucuk ve Orta Olcekli isletmelerin Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama konusunda az deneyime sahip küçük bir işletme sahibiyseniz, bu durum size yabancı bir dil gibi gelebilir. Sorun değil. Tüm bu terimlerin ne anlama geldiğini ve neden onları önemsemen gerektiğini öğrenebilirsin!

Bu yazıda, dijital pazarlamayı kullanarak pazarlama stratejinizi oluşturmanıza ve optimize etmenize, yeni müşteriler çekmenize ve işinizi büyütmenize yardımcı olacağız. Organik trafik (birisi sizi internet üzerinden arama yoluyla buluyor), yeni işler edinmenin en uygun maliyetli yoludur.

Google’da üst sıralara çıkmak için Profesyonel Kapsamlı SEO Eğitimi Alın!

Profesyonel SEO Eğitimi Alın!

Aşağıdaki soruları cevaplayarak küçük işletmenizin tanıtımıyla ilgili pazarlama ipuçlarını tespit edeceğiz:

Nasıl web sitesi yapabilirim? Geliştirici olmadan bir web sitesini nasıl yapabilirim?

 • Web sitem neden Google’da görünmüyor?
 • Neden rakibim Google’da üstümde?
 • Blog nedir?
 • Blog yazmak neden önemlidir?
 • Neden sosyal medya hesaplarına ihtiyacım var?
 • Web siteme nasıl daha fazla trafik çekerim?

Küçük İşletmelerde Pazarlamanın Temel Unsurları

İşletmenize resmi olarak başlamadıysanız, nasıl işe başlayacağınız ile ilgili bu kapsamlı kılavuzu inceleyin. Vergi ve lisans bilgileri dahil olmak üzere resmi olarak kurulmuş küçük bir işletme olmak için ihtiyacınız olan her şeyi ve hemen çalışmaya başlamanız için ihtiyacınız olan diğer tüm kaynakları ana hatlarıyla bu kılavuz belirtir.

Küçük işletmenizi resmen kurduysanız, yeni başlayanlar için bu ücretsiz uygulamaları inceleyin ve gelen pazarlamaya yardımcı olmak ve organik aramadan yeni müşteriler edinmek için ihtiyacınız olan en önemli şeyleri öğrenin :

Küçük İşletme Pazarlaması

 1. Web sitesi
 2. Blog
 3. E-posta Araçları
 4. Dönüşüm Araçları
 5. Sosyal Medya Hesapları

Web sitesi

Profesyonel görünümlü bir web sitesine sahip olmak, küçük ve orta ölçekli işletmeniz için yaratacağınız en önemli varlıklardan biridir. Burası kim olduğunuzu, ne sunduğunuzu, nerede olduğunuzu ve potansiyel bir müşterinin sizinle nasıl temasa geçebileceğini göstereceğiniz yerdir.

Blog

Bir blog kurmak için, uygun bir bütçeyle bunu yapabilir veya ücretsiz bir web sitesi aracı kullanabilirsiniz (bilgi gerektirir). Haftada yalnızca bir makale yayınlasanız bile, web sitenizin çevrimiçi görünürlüğünü artıracak ve potansiyel müşterilerinizin neden şirketinize güvenmeleri gerektiği konusunda bilgilendirilmelerine yardımcı olacaktır. Yazılarınızı kendiniz yazmayı planlıyorsanız, bu başlangıç kılavuzuna yazma kılavuzuna bakın .

Yazmaya başladığınızda, ziyaretçilerinizin blogunuza abone olmaları ve e-postaları almalarını sağlamak için yayınlarınıza harekete geçirme ifadesi ekleyebilirsiniz. Bu, potansiyel müşteriler toplamaya başlamak ve potansiyel müşterilere bilgi almamaları için bilgi almanın bir yolunu sunmak için harika bir yoldur.

E-posta Araçları

E-posta pazarlama, (E-mail pazarlama) pazarlama araçlarının kritik bir parçasıdır. Çünkü internette aktif olan insanların yüzde 73’ü işletmelerden gelen e-posta yoluyla iletişimi tercih ediyor. Bu strateji hem yeni hem de mevcut müşterilerle iletişim kurmanın kolay, ücretsiz ve ölçeklenebilir bir yoludur. Bir e-posta pazarlama aracını web sitenize yerleştirdikten sonra (çoğu ucuz veya ücretsiz), haber bültenlerini (etkileyici yeni blog yazılarınızla birlikte) e-postayla gönderme ve veritabanınıza yönelik diğer promosyonları sunmayı deneyin. Küçük işletme sahiplerinin dijital pazarlamaya adamak için çok fazla boş zamanı olmadığını biliyoruz, bu nedenle bu işlemi kendiniz için daha da kolaylaştırmak için pazarlama otomasyonları kullanmayı düşünün.

Dönüşüm Araçları

İşinizi büyütmek için ihtiyacınız olan yöntemler hakkında konuştuk, ancak bunların gelir elde etmenize nasıl yardımcı olacağı konusunda henüz pek bir şey yapmadık. Web sitenizden potansiyel müşteriler veya müşteriler oluşturmaya başlamanın basit bir yolu, bir dönüştürme aracı uygulamaktır.

Ücretsiz seçeneği de olan Mailchimp e-mail pazarlama aracını tavsiye edebiliriz, bu aracı kullanarak , potansiyel müşterilerinizin e-posta adreslerini toplamaya başlayabilir. Oradan, promosyonlar ve teklifler gönderebilir ve bunları müşterilere dönüştürebilirsiniz. Mailchimp gibi birçok aracı internet ortamında bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesapları

Sosyal medya, insanların sosyalleşmeleri ve bağlantı kurmaları için eğlenceli bir platform gibi görünebilir, ancak aslında güçlü bir iş aracıdır. Sosyal medya, trafiği artırmanıza, arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmenize ve potansiyel müşterilerle iletişim kurmanıza yardımcı olabilir.

Küçük İşletmeler için Dijital Pazarlama İpuçları

 1. Markanızın kimliğini belirleyin.
 2. Müşteri kimliği tanımlayın.
 3. Bir logo oluşturun ve tüm dijital varlıklarınızı tasarlayın.
 4. Web sitenizi oluşturun.
 5. Sitenizi analiz araçlarıyla izleyin.
 6. Web tasarımı ihtiyacınız için ajanslara veya serbest çalışanlara danışın.
 7. SEO ile Google sıralamanızı artırın.
 8. Anahtar kelime fırsatlarını araştırın.
 9. Web sitenizi mobil cihazlar için optimize edin.
 10. Optimize edilmiş blog gönderileri yazın.
 11. Fotoğraf ve video içeriği ile deneme yapın.
 12. İçeriğinizi ölçeklendirmenize yardımcı olmak için bir freelancer (serbest çalışan uzman) ile anlaşın.
 13. Google my Business, Facebook ve Yelp’te işletme sayfaları oluşturun.
 14. Sosyal medya stratejinizi geliştirin.
 15. Müşteri hizmetleri için sosyal medya kullanın.
 16. İlginç açılış sayfaları oluşturun. (landing page)
 17. Bir e-posta pazarlama stratejisi planlayın.
 18. Kuponları bültenlerde veya açılış sayfalarında sunun.
 19. Sosyal medya ve dağıtım kanallarınızı web sitenizde paylaşın.
 20. Ücretsiz bir web semineri sunun.
 21. PPC Reklamcılık düşünün.
 22. Sosyal medyada reklam verin.
 23. Ortak pazarlamayı deneyin. (affiliate marketing)
 24. Pazara giden bir strateji oluşturun.
 25. Mutlu müşterileri, deneyimlerini paylaşmaya teşvik edin.
 26. Pazarlama deneylerini/testlerini deneyin.

Markanızın kimliğini belirleyin.

İşletmenizi tanıtmak için tutarlı bir marka kimliğine sahip olmak, daha profesyonel görünmenizi sağlar ve yeni müşteriler çekmenize yardımcı olur. Facebook’tan yapılan bir araştırmaya göre , insanların %77’si markalara bağlı kalıyor.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, markayı “siz odada olmadığınız zamanlarda başkalarının sizin hakkınızda söyledikleridir” olarak nitelendirdi. Başka bir deyişle, markanız insanların şirketinizin adını duyarken sahip oldukları his ve duygulardır. Bu markanızın adı, logosu, estetiği ve tüm varlıklarınızın tasarımının bir birleşimidir.

Müşteri kimliği tanımlayın.

Ürününüzü veya hizmetinizi arayan potansiyel müşterileri hiç hayal ettiniz mi? Önemli noktaları neler? Mesleği nedir? İdeal müşterinizin hikayesini anlatan bir müşteri kimliği oluşturmak , onlar için optimize edilmiş bir web sitesi hazırlamanıza yardımcı olabilir.
Bir müşteri personası sayesinde hedef müşteriniz hakkında daha fazla bilgi edinerek, internette hangi terimleri aradıklarını daha iyi öğrenerek web sitenize bu terimleri dahil edebilirsiniz.

Bir logo oluşturun ve tüm dijital varlıklarınızı tasarlayın.

Dijitalde sizi temsil eden tüm varlıklarınız için renk düzeninizi düşünün ve Adobe Color veya Coolors renk paletleri ile inceleyin. Kendinizinkini oluşturabilir veya önceden hazırlanmış veya özelleştirilmiş renk paletlerine bakabilirsiniz.
Bir logo oluşturmak için, Upwork ve Freelancer’a göz atmanızı veya bir pazarlama ajansına başvurmanızı öneririm. Kendi logonuzu çevrimiçi olarak tasarlamak için ücretsiz ve daha ucuz seçenekler var, ancak bir freelancer (serbest çalışan uzman) veya ajans kullanmak size daha kaliteli bir ürün verebilir ve şirketiniz büyüdükçe marka tasarımlarınızı değiştirebilecek ve güncelleyebilecek bir tasarımcıyla devam etmiş olursunuz.

Web sitenizi bir CMS şablonu ile oluşturun.

Oldukça teknoloji meraklısı bir küçük işletme sahibiyseniz, muhtemelen kendi web sitenizi oluşturmak istersiniz. Bunu yapmak için bir CMS (içerik yönetim sistemi) kullanabilirsiniz.

Çoğu CMS, siteniz için ücretsiz olarak veya satın alabileceğiniz önceden hazırlanmış şablonlar sunar, ardından markanıza uyarlar (daha sonra markalaşacağız). Başlangıçtan ileri düzeye kadar çeşitli beceri düzeyleri için uygun bütçeli ve hatta ücretsiz seçenek bulabilirsiniz.
Web sitenizi oluşturduktan sonra, çoğu CMS platformu arama motorları için optimize etmenize yardımcı olacak eklentiler sunar (SEO eklentileri). Bu, Google’da daha iyi bir sıralama kazanmanıza yardımcı olabilir; bunu ilerde biraz daha ayrıntılı olarak tartışacağız.

Sitenizi analiz araçlarıyla izleyin.

Daha önce hiç bir web sitesi yapmadıysanız ve teknik unsurlarla aşina değilseniz, başlamanıza yardımcı olacak çeşitli ücretsiz araçlar ve hizmetler var. Web sitenizi oluştururken, Google Analytics veya pazarlama otomasyonu araçları sayesinde sitenize kimlerin baktığını detaylı istatistiklerle birlikte kolayca izleyebilirsiniz.

Web tasarımı ihtiyacınız için ajanslara veya serbest çalışanlara danışın.

Teknik tarafta değilseniz ve küçük işletmeniz için oluşturulmuş bir web sitesi istiyorsanız, web tasarımında uzmanlaşmış bir freelancer (serbest çalışan uzman) veya pazarlama reklam ajansı tercih edebilirsiniz. Bu, zaten bir web sitesi olan ancak Google sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olmak için SEO güncellenmesi ve yenilenmesi gereken işletmeler için iyi bir seçenektir.

Tüm web tasarım, SEO ve e-ticaret yazılımı ihtiyaçlarınız için www.barisozhan.com (bizimle) iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışından bir freelancer veya pazarlama danışmanı bulmak için, Upwork veya Freelancer sitelerini kullanabilirsiniz. Bir pazarlama ajansı bulmak için Google üzerinden bölgenize yakın ajansları araştırabilirsiniz.

SEO ile Google sıralamanızı artırın.

Mevcut bir işiniz varsa, ürün / hizmetiniz için hiç Google araması yaptınız mı? Yapmadıysanız, “Web sitem neden Google’da görünmüyor?” diye arayabilirsiniz. Artık, muhtemelen “Google’da nasıl üstlerde sıralanırım?” diye de düşünüyorsunuz veya “Google sıralamamı nasıl geliştirebilirim?” diye düşünüyorsunuz.

Belirli bir sitenin veya sayfanın Google (veya diğer arama motorları) arama motoru sonuç sayfasındaki ( SERP ) en üst noktalarda görünmesini sağlayan birçok faktör vardır. Backlinko ; sitenizle alakalı anahtar kelimelerin Google sıralamasında başarılı olması hakkında, içeriğinizin uzunluğunun, yüksek kaliteli içeriğe sahip olmanın, sayfanızın ne kadar hızlı yüklendiğinin, ne sıklıkta içerik yayınladığınızın ve daha fazlasını içeren bazı faktörlere göre sıralamaları belirlediğinden bahseder.

Google, esasen arama yapan kişiye sunacak en iyi içeriği bulmaya çalışır. Örneğin, Üsküdar – İstanbul’da ki en iyi kuaför salonunu arıyorsam, kapanmış veya Kadıköy’de bulunan bir salonun web sayfasını bulmak bana yardımcı olmaz. Bununla birlikte, bölgemde Google my Business ve Yelp incelemeleri gibi rehber siteleri sayesinde, kullanışlı ve iletişim bilgileri kolay bulunan bir web sitesi aracılığı ile salon bulmak benim için daha faydalı olacaktır. Google, her zaman en alakalı, en kaliteli içeriği kullanıcıya sunar.

Google’da daha üst sıralarda yer almak için SEO’nun gücünden yani arama motoru optimizasyonundan yararlanabilirsiniz. Bu güçlü pazarlama taktiği hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenmeye başlamak için, SEO kategorimizi takip edebilirsiniz.

SEO stratejisi genellikle şu başlıklardan oluşur. Bunlar, hedef kitle araştırması , anahtar kelime araştırması ve sayfa içi SEO araştırmasını içerir. Bu üç alan, hedef pazarınızın dijitalde nasıl arama yaptığını öğrenmenize ve doğru insanlar tarafından keşfedilmesi için işinizi konumlandırmanıza yardımcı olabilir.

Anahtar kelime fırsatlarını araştırın.

Anahtar kelime araştırması, müşteri persona araştırmasının bir uzantısıdır. Markanız için en iyi anahtar kelimeleri bulmak üzere oluşturduğunuz kişileri kullanabilirsiniz, ardından hedef kitleniz için alakalı anahtar kelimeleri bulmak üzere KW Finder gibi bir araç kullanabilirsiniz .

Ardından, sayfadaki bazı SEO araştırmalarını ve optimizasyonlarını yapabilirsiniz. Bu, anahtar kelimeleri web sitenizdeki doğru yerlere yerleştirdiğiniz yerdir – meta-açıklama, sayfa başlıkları ve H1 etiketleri gibi. Çok daha detaylı bilgi için Anahtar Kelime Araştırması yazımızı inceleyebilirsiniz.

Web sitenizi mobil cihazlar için optimize edin.

Çoğu Google araması mobil cihazlarda yapıldığından, birileri akıllı telefonlarından internet sitenize girdiğinde gezinmesi kolay ve temiz görünen bir site ile karşılaşmaları önemlidir. Sitenizin mobil uyumlu olması, SEO için çok faydalı olacaktır; mobil uyumlu bir siteniz varsa, Google sizi daha yüksek bir puanla ödüllendireceğini zaten ilan ediyor.

Mobil uyumlu bir site oluşturmak için teknik uzman olmanız gerekmez. WordPress orta seviye bilginiz varsa mobil uyumlu responsive bir web site oluşturabilirsiniz.

Optimize edilmiş blog gönderileri yazın.

İçerik ve blog yazmak, arama motorları sıralamanız söz konusu olduğunda çok önemlidir . İstediğiniz anahtar kelimeleri oluşturmuş olduğunuz kaliteli ve yararlı içeriğinizde ne kadar anlamlı şekilde (semantik) kullanırsanız, arama sonuçlarında görünme olasılığınız o kadar yüksek olur. Konunuzda, ürününüzde veya hizmetinizde otorite olmanın harika yollarından biri blog yazmaktır. Şimdiye kadar oluşturduğumuz web sitelerine gelen trafiklerin çoğu blog ve içerik pazarlama çalışmalarımızdan geliyor.

Fotoğraf ve video içeriği ile deneme yapın.

Araştırmalara göre, tüketicilerin % 50’sinden fazlası takip ettikleri markalar hakkında video görmek istiyor. Ek olarak, Facebook ve Instagram gibi çoğu sosyal medya uygulaması artık daha fazla görsel içeriyor. Bu trendlere ayak uydurmak için pazarlama videoları yapmak iyi bir fikirdir. Bu ipuçlarını kullanırsanız, uygun bütçe ile marka takipçisi sağlayabilirsiniz.

İçeriğinizi ölçeklendirmenize yardımcı olmak için bir freelancer ile anlaşın.

Düzenli bloglar oluşturmak için yardıma ihtiyacınız olursa, tam zamanlı olarak yatırım yapmak yerine bir freelancerden danışmanlık alabilirsiniz. Küçük projelerinizde fotoğraf ve video düzenlemeleriniz için işi bilen bir uzmandan destek alın. Daha büyük bir proje için bir pazarlama ajansı tutmayı da düşünebilirsiniz .

Google my Business, Facebook ve Yelp’te işletme sayfaları oluşturun.

İşletmeniz yerel bir alana odaklanıyorsa, sizin için en önemli hesaplar Facebook, Yelp ve Google’ın işletme özelliğidir. Yelp incelemelerine sahip olmak, çevrimiçi olarak yetkilerinizi artırır ve arama sıralamanıza yardımcı olur. Yelp tarafında işinizi kaydedin , ücretsiz olarak profilinizi özelleştirin, resimler ekleyin ve işletmeniz hakkında gelen yorumları cevaplamaya başlayın.

Aynı şey Google işletme sayfanızı kaydetmeniz için de geçerli. Bunu kendiniz de yapabilirsiniz, Google işletmenizi kaydedin (ücretsiz) ve resimler – videolar ekleyin. (İşletmenizi Google Haritalar’da görememek sizi hayal kırıklığına uğrattıysa, bunun nedeni henüz talep etmediğinizdir!)

Ücretsiz olarak Google my Business eğitimime buradan ulaşabilirsiniz: https://www.udemy.com/google-benim-isletmem-my-business/

Facebook’ta, bir Facebook işletme sayfası oluşturarak insanların konumunuzu ve çalışma saatlerinizi bulmasını sağlayabilirsiniz. Herhangi bir işletme için, güncel sosyal medya hesaplarına sahip olmak, bulunmanıza ve potansiyel müşterilere ulaşmanıza yardımcı olacaktır. İşletmeniz için bir Twitter hesabı oluşturun , iş için Facebook sayfası, anlık görsel ve video bilgi paylaşımı için Instagram hesabı oluşturun, işiniz için bir Pinterest sayfası oluşturun (ilgiliyse) ve tüm bu sayfaları yeni müşteriler bulmada bir yol olarak kullanın.

Sosyal medya stratejinizi geliştirin.

Facebook ve Yelp yerel aramalar ve incelemeler için harika araçlar olsa da, Instagram, Pinterest ve Twitter gibi platformlar, yayınlarınızı, içeriğinizi ve promosyonlarınızı paylaşmanız için size daha fazla fırsat sunar.
Müşterileriniz ürünlerinizi veya hizmetlerinizi çevrimiçi olarak satın alabiliyorsa, kullanıcıların bu kanallardan sizi bulması çok daha anlamlı olabilir.

Aynı anda çok fazla platforma katılarak enerjinizi çok fazla yaymadığınızdan emin olun. Stratejiyi kolaylaştırmak için, beş tür sosyal medya platformunda işletme profillerine sahip olun ve her birinin avantaj ve dezavantajlarına hakim olun.

Müşteri hizmetleri için sosyal medya kullanın.

Seçtiğiniz platformlarda bulunduktan sonra, müşterilerinizin veya takipçilerinizin sorularını yorum veya doğrudan mesaj şeklinde cevaplayabilirsiniz. Bu, şirketinizin duyarlı ve güvenilir görünmesini sağlayacaktır.

İlginç açılış sayfaları oluşturun. (Landing Page)

Açılış sayfaları, potansiyel müşterilerinize kısa bir iletişim formu doldurmaları karşılığında ücretsiz bir kaynak sunar. Kullanıcı, faydalı kaynağı aldıktan sonra, markanızdan daha da memnun olabilir ve ürün veya hizmeti satın almakla daha çok ilgilenebilir. Açılış sayfaları, müşteri dönüşüm şansınızı artırdığı için, ilgi çekici görünmenizi sağlar.

Bir e-posta pazarlama stratejisi planlayın.

Düzenli içerik oluşturmaya ve açılış sayfaları (landing page) oluşturmaya başladığınızda, içeriklerinizi, ürününüz hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen en çok ilgi çeken müşterilerle paylaşmak istersiniz. Bu nedenle, bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturmanızı öneririz.
E-posta listenize çok fazla e-posta göndererek bombalamamaya dikkat edin. Potansiyel müşterilerinizi bilgilendirmek için yeteri kadar e-mail göndermek uygun olacaktır. Birçok e-posta pazarlama aracı ayrıca, açılan mailleri ve tıklama oranlarını izlemenizi sağlayan temel analizler sunar.

Kuponları bültenlerde veya açılış sayfalarında sunun.

Gönderdiğiniz e-postalarınıza bir kupon yerleştirmek, hedef kitlenizi memnun edebilir. İndirimli bir fiyatla bir ürün veya hizmeti satın aldıktan sonra, markanıza daha fazla istekli olabilirler. Ürün veya hizmetinizde abonelik seçeneği varsa, ücretsiz deneme sunarak ücretsiz bir kod verebilirsiniz.

Sosyal medya ve dağıtım kanallarınızı web sitenizde paylaşın.

Birçok sosyal medya hesabınız varsa ve insanların bülteninize kaydolmasını sağlıyorsanız, ziyaretçilerinizin sizi takip edebilmesi için sosyal medya hesaplarınızı ve bülten kayıt formlarını web sitenizde vurgulayın. Bunları eklemek için en uygun yer sağ üst köşe veya her sayfanın altbilgi alanıdır. Bu şekilde rahatsızlık vermeden kolayca görünürler.

Ücretsiz bir web semineri sunun.

Bir web semineri, potansiyel müşterilerin sizin tarafınızdan barındırılan kısa bir çevrimiçi kursa kaydolmalarını sağlar. Bu kurslar genellikle 30 dakika ila bir saat arasındadır ve markanızın aşina olduğu bir konuyla ilgili ipuçları vermenize ve soruları cevaplamanıza olanak sağlar. Bu strateji, alanınızdaki güvenilirliğinizi artırmanıza yardımcı olurken, size potansiyel satış ve satış fırsatları da sunabilir.

PPC Reklamcılık düşünün.

SEO üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyorsanız ve yine de ek bir destek arıyorsanız, PPC – tıklama başına ödeme – reklamcılığı düşünün. Bu arama motoru pazarlaması tekniğiyle, daha yükseğe çıkmak için Google Ads veya Bing Ads kullanın. PPC’ye girmeden önce, açılış sayfanızın olabildiğince optimize edildiğinden emin olmalısınız. Tıklama başı ile ödeme yapıyorsanız ve sayfanıza tıklayanlar size dönüşüm sağlamazsa reklam bütçenizi kaybedebilirsiniz.

Başlamadan önce sayfalarınızın optimize olduğundan emin olun çünkü SEO uyumlu siteler Google Ads tıklama başı ödemelerde çok daha düşük bütçe ile rakiplerinden üstte görünebilirler.

Sosyal medyada reklam verin.

Büyük sosyal medya platformlarının çoğu, yayınlarınızı belirli bir kitleye hedeflemenize yardımcı olabilecek uygun fiyatlı reklamcılık seçenekleri sunar. Birçok küçük ve orta ölçekli işletme, yıllardır Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn’de reklam veriyor.

Etkileyici pazarlamayı denemek.

Bölgenizde, şirketinizin bulunduğu sektörde uzman olarak nitelendirilebilecek sosyal medyası yüksek birileri var mı? Onlara ulaşabiliyorsanız, ürün veya hizmetinizle alakalı yaşadıkları bir deneyimi sosyal medya hesaplarında paylaşmaya istekli olup olmadıklarına bakın. Bu, onların takipçi tabanına hitap edecektir. Ürün veya hizmetiniz bir uzman tarafından onaylandığı için ürününüze daha fazla güvenebilirler.
Gönüllü birilerini bulamazsanız infulencer olarak bu işi yapanlara doğru bir strateji ile yaptırabilirsiniz.

Ortak pazarlamayı deneyin.

Bölgenizde doğrudan rakip olmayan ancak benzer bir hedef kitleye ürün veya hizmet sunan yerel bir işletme var mı? Sosyal medyada, e-posta pazarlamada veya blogunuzda tanıtımını yaptığınız bir markalı kampanyada onlarla çalışmayı düşünün. Ortak, şirketinize ek tanıtım yapmayı sağlarken, hayran kitlelerinin sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinmesine de izin verecektir.

Pazara gidilecek bir strateji oluşturun.

Ürünü veya hizmetinizi tanıtmak için ihtiyacınız olan tüm araçları etkinleştirdikten sonra, müşteri yolculuğuna uygun bir promosyon planı oluşturmanız gerekecektir. Hangi içeriğin potansiyel müşterilerinizi etkileyeceğini ve memnun edeceğini ve bunları müşteriye nasıl dönüştüreceğinizi düşünün.

Mutlu müşterileri deneyimlerini paylaşmaya teşvik edin.

Mutlu bir müşteri, sosyal medyada veya bir inceleme sitesinde şirketinizin ne kadar büyük olduğu hakkında konuştuğunda, ürününüz veya hizmetiniz iyi bir seçenek olarak görünür. Sosyal medyada, insanların satın alma yolculuğundaki yorumları hala büyük bir faktördür. Bir müşteri Facebook’ta veya Instagram’da restoranınızda çekilmiş bir yemeğin etkileyici fotoğrafını görüyorsa, oraya gitmeleri daha muhtemel olabilir.

Müşteriler size ürününüzü sevdiklerini söylüyorsa, Yelp, Google veya sosyal medya kanallarında deneyimlerini paylaşmalarını sağlayın. Fiziksel bir işiniz varsa, mekanınızda markanızla ilgili işaretler koyabilirsiniz, böylece müşteriler ürününüzün bir resmini gönderirse kimi etiketleyeceğini bilirler.

Pazarlama deneylerini deneyin.

İlgilendiğiniz yeni bir sosyal platform veya yeni bir pazarlama eğilimi varsa, denemekten korkmayın. Deney iyi giderse, devamı düşünülebilir.
Yeni bir pazarlama stratejisi denerken, akılda sağlam bir hipotez veya soru olduğundan emin olun. Ayrıca iyi ya da kötü sonuçlar alırsanız bir sonraki adımınızın ne olacağını belirleyin.

Küçük İşletmelerin Bulunması Gereken Güçlü Dijital Varlığa İhtiyacı Var

İşte bu kadar! Muhtemelen çevrimiçi varlığınızı oluşturmak için ileriye dönük uzun bir yolunuz vardır, ancak yapabileceğiniz her adımın işiniz üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. Blog yazmak gibi şeylerin size trafik göndermeye başlamasının birkaç ay sürmesine karşın, sosyal medya hesaplarınızda yaptığınız yayınlarının anında etkileri olabilir.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile ilgileniyor musunuz? O zaman SEO kategorisini inceleyebilirsiniz!

Check Also

Teknik SEO için Python Kullanimi

Teknik SEO için Python Kullanımı

Python son zamanlarda SEO için çok ilgi görüyor. Yakın gelecekte arama motoru optimizasyonu meraklıları için …