Anasayfa / DİJİTAL PAZARLAMA / Pazar Araştırması: Hedef Kitlenizi Anlama Kılavuzu

Pazar Araştırması: Hedef Kitlenizi Anlama Kılavuzu

Pazar Araştırması: Hedef Kitlenizi Anlama Kılavuzu

Yeni bir çevrimiçi mağazaya mı başlıyorsunuz yoksa müşterilerinize yeni ürünler mi sunmak istiyorsunuz? Pazar araştırması stratejinizi hassaslaştırmanıza ve hedeflerinize ulaşmanızı sağlamak için gerekli adımları belirlemenize yardımcı olabilir. Bu makalede, pazar araştırması yapmak için ihtiyacınız olan tavsiyeleri ve araçları size vereceğiz.

pazar-arastirmesi
pazar-arastirmesi

Pazar araştırması nedir?

Pazar araştırması, bir işletmenin ideal tüketicilerinin analizidir. Çevrimiçi bir mağaza sahibi iseniz, pazar araştırması, hedef pazarın ihtiyaç ve tercihleri ​​hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlar. Bunlar, satış yapmayı planladığınız ürünleri satın alma olasılığı en yüksek olan insanlardır. Pazar araştırması, çevrimiçi mağazanızın satış yapma, başarılı bir işletme olma potansiyelini analiz etmenize ve bir girişimci veya küçük işletme sahibi olarak hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Pazar Araştırması Ne Zaman Yapılmalı?

Kavramsal aşamada olan, genişlemeyi veya diğer büyük değişiklikleri göz önünde bulunduran işletmeler, zor kararlar vermeden önce pazar araştırması yapmak isteyeceklerdir. Aşağıdaki hedeflerden herhangi birine ulaşmaya hazırsanız, pazar araştırması sürecine başlayabilirsiniz.

Çevrimiçi bir mağaza aç .

Mevcut mağazanıza yeni bir ürün ekleyin.

Çevrimiçi mağaza gelirinizi artırın.

Çevrimiçi işinizi çevrimdışı olarak çoğaltın.

Profesyonel hizmetler ile tamamlayıcı ürünler.

Ürün veya nakliye fiyatlarını değiştirin.

Nakliye ve taşıma için yeni satıcılar seçin.

Başka bir deyişle, çevrimiçi mağazanızın gelir elde etme potansiyelini etkileyebilecek herhangi bir bölümünü değiştirmeyi planlıyorsanız, yeni fikrinizin veya değişimin uygulanabilir bir iş fırsatı olup olmadığını belirlemek için pazar araştırması yapmak isteyeceksiniz. Eğer veri analizi sonucu senin fikrini desteklemiyorsa bu fikir olumsuz olduğu anlamına gelmez. Sadece bazı değişiklikler gerekebilir.

Pazar Araştırması Neden Önemlidir?

Çoğu işletme yalnızca iş planını fonlama sürecinin bir parçası olarak pazar araştırması yürütürken , pazar araştırması, ürün satışları yoluyla gelir elde etmek isteyen herkes için – çevrimiçi veya çevrimdışı – önemlidir. Pazar araştırmanız sırasında topladığınız bilgiler, işletmeniz için dört önemli kararı sağlamlaştırmanızı sağlayacaktır.

Ürünler – Pazar araştırması, ihtiyaçları, istekleri ve satın alma alışkanlıkları hakkındaki verilere dayanarak hedef pazarınız için doğru ürünleri seçmenize yardımcı olacaktır.

Fiyatlandırma – Pazar araştırması, uygulanabilir olduğunda nakliye ve taşıma, stoklama ve iade için rekabetçi ürün fiyatlandırması ve ek ücretleri ön görmenize yardımcı olabilir.

Yerleşim – Pazar araştırması, ürünlerinizi hedef pazarınıza nasıl sunabileceğinizi, çevrimiçi bir mağazada satıştan ekonomiye ve dağıtıma kadar nasıl bir yol izleyeceğinizi gösterecektir.

Satış Promosyonu – Pazar araştırması, hedef pazarınızı çevrimiçi mağazanıza yönlendirecek reklam, pazarlama ve satış mesajlarını ve stratejilerini ortaya çıkaracaktır.

Gördüğünüz gibi, bunlar işinizin başarılı olması için anlamanız gereken detaylardır. Hedef pazarınızı ne kadar iyi anlarsanız, analizleri işinize yansıtmanız ve işiniz için sadık müşterilere dönüştürmeniz daha olasıdır.

Pazar Araştırması Neleri Kapsamalı?

Pazar araştırması tamamlandığında, sektörünüzün, müşterilerinizin ve rakiplerinizin kapsamlı bir profiline sahip olacaksınız. Endüstrinizin ne kadar kârlı olduğunu, hedef müşterilerinize sunmanız gereken ürünleri istediğine ve benzer ürünler sunan rakiplerle ne derece rekabet içinde kaldığına dair bilgiler edinip güven duyacaksınız. Sonuç olarak, iş hedeflerinize ulaşmak için kendinizi en iyi konuma yerleştirebilirsiniz.

Pazar Araştırması için Veri Kaynakları

Pazar araştırmasına başlamak için hazır mısınız? Sektörünüz, pazarınız ve rakipleriniz için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri toplamak için kullanabileceğiniz pazar araştırması verilerinin ve taktiklerinin en iyi kaynakları.

Müşteriler

İşletmeniz için mevcut müşteriniz var mı? Bu harika. Onlara ne istediklerini sorarak başla. Ürün seçiminden, fiyatlandırmadan ve diğer seçeneklerden dolayı siparişlerinin boyutunu artırmak için yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını görmek için ürünleri satın aldıktan sonra müşterileri inceleyin. Hedef pazarınızın sizden daha fazla hangi ürünleri satın almakla ilgilendiğini öğrenebilirsiniz. SurveyMonkey , Fluid Surveys ve Google Formlar gibi ücretsiz ve ücretli anket araçları , müşterilerinizin alışveriş deneyimleri hakkında daha fazla bilgi edinmelerini ve alıcının gelecekteki çevrimiçi alışveriş yapanlar için alışveriş yolculuğunu nasıl geliştirebileceğinizi anlamanızı sağlar.

E-mail listesi

Blogunuzdan bülten abonelerin listesi gibi potansiyel müşterilere ait bir e-mail listeniz varsa, e -mail pazarlama stratejinizin bir parçası olarak satmayı planladığınız ürünler hakkında soru sormak için anket araçlarını kullanabilirsiniz . Fikirlerini sorarak önerdikleri yeni ürünleri satmaya başladığınızda, e-mail abonelerinizi müşterilere dönüştürdüğünüzde, onları takip etme yolunuz açık olur.

Çalışanlar

İşletmenizde reklam, pazarlama, satış ve hizmet yoluyla müşterileriyle etkileşime giren herkes, hedef pazarınızın istek ve ihtiyaçlarına ilişkin bilgi sahibi olmalıdır. Müşterilerinizin istediği şeyleri düşünmesini sağlayın. Daha fazla ürün? Daha düşük nakliye ücreti? Bu bilgileri elde etmek, web sitenizi dönüşümler için optimize etmenize ve web sitesi ziyaretçisinden ödeme yapan müşteriye dönüşüm oranını artırmanıza olanak tanır.

Odak grupları

Hazırda müşteri veya çalışan yok mu? Sorun değil. Odak grupları hedef pazarınızı temsil eden gruplardır. Odak gruplarına, başlatmayı planladığınız çevrimiçi mağaza ve hedef pazarınızın nasıl yanıt verdiğini görmek için sunmayı planladığınız ürünlerle ilgili belirli sorular sorabilirsiniz. Sorular, çevrimiçi mağaza fikrinizin başarılı olma potansiyeline sahip olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak şekilde seçilmelidir.

Hedef kitleyi bulmak amacıyla, hedef kitlenizle eşleşen kişileri bulmak ve bir pazar araştırması araştırmasına katılmak isteyip istemediklerini öğrenmek için Facebook gruplarının gücünü kullanabilirsiniz. Ayrıca, hedef pazar demografinize uyan odak gruplarla sizi bağlayabilen pazar araştırması şirketlerine ve danışmanlara da güvenebilirsiniz .

pazar-arastirmasi-olcme
pazar-arastirmasi-olcme

Genel Veri Kaynakları

Kamu veri kaynakları, girişimcilerin ve işletme sahiplerinin erişebileceği bilgileri sağlar. Bu bilgi, belirli pazarlar ve sektörler için mevcut boyut, büyüme oranı ve eğilimler hakkında bilgi sağlayacaktır. Sattığınız ürünlere ve bütçelerinize bağlı olarak, kamuya açık endüstri ve pazar araştırmasına ücretsiz ve ücretli erişim için aşağıdaki kaynaklardan bir veya daha fazlasını kullanabilirsiniz.

BuiltWith – Web sitesi teknoloji profillerine ücretsiz ve ücretli üyelik erişimi.

comScore – Online ticaret, pazarlama ve reklamcılık hakkında ücretsiz veriler.

Consumer Barometer – Google’ın işletmelere, tüketicilerin interneti nasıl kullandığını anlamalarına yardımcı olan ücretsiz veriler.

Facebook Audience Insights – Facebook kullanıcısı Facebook profili verilerine ve Facebook teknolojisi tarafından ölçülen alışveriş alışkanlıklarına dayanan küresel tüketicilerle ilgili ücretsiz veriler.

IBIS World – Son derece detaylı ABD ve küresel endüstri raporlarına ücretli erişim.

Industry Statistics Portal – Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayımı Bürosu’ndan kullanıcı tarafından seçilmiş bir sektör için serbest ekonomik veriler.

Marketing Charts – Pazarlama verileri, grafik ve analiz merkezi. Ücretsiz grafikler ve ücretli raporlar.

SimilarWeb – Çoğu web sitesi için trafik verilerine ücretsiz ve ücretli erişim. Potansiyel hedef pazarınızın boyutunu görmek için rakip çevrimiçi mağazaların ne kadar trafik aldığını görün.

Statista – Dünya çapında tüketici ve dijital pazarlar hakkında bir milyonun üzerinde istatistik ve gerçeklere ücretsiz ve ücretli erişim.

Google ayrıca, en iyi markalar ve perakendecilerden iş planları ve pazar araştırması bulmanıza da yardımcı olabilir. Marka adı iş planı araması yapın dosyatürü:pdf

Online Yorumlar

Rakipleriniz varsa, mutlaka aynı ürünleri ya da en azından benzer ürünleri satıyorlardır. Globalde Amazon gibi veya yerelde büyük e-ticaret sitelerini gözden geçirme bölümünü ve diğer popüler ürünleri kategorilerin sıralamalarına ve incelemelerine göre hedef pazarınıza sunduklarını görmek için kullanın. Çevrimiçi mağazanızda sunmak istediğiniz ürünlerin hedef pazarınıza iyi bir şekilde ulaşıp ulaşmayacağına dair kesin kanıtlar bulmalısınız.

Sonuç

Pazar araştırması, her online mağaza sahibinin iş geliştirme ve büyüme stratejisinin önemli bir parçası olmalıdır. Sektörünüz, hedef pazarınız ve rakipleriniz hakkında daha fazla bilgi edindiğinizde, online mağazanızın tüm boyutlardaki online rakiplerle başa çıkabileceğinden emin olmak için gereken bilgileri edinmelisiniz. Mevcut müşterilerinize sunmayı planladığınız veya sunduğunuz ürünlerin çevrimiçi olarak gelir elde etmenize yardımcı olacak ürünler olduğundan emin olmak ve ideal müşterilerinizle ilgili verileri toplamak için yukarıda listelenen kaynakları kullanın.

Check Also

E-ticaret Pazarlama Stratejileri

E-ticaret Pazarlaması Nedir? E-ticaret Dijital Pazarlama Stratejisi E-ticaret pazarlama stratejileri, marka farkındalığını arttırmak ve online …

Bir cevap yazın