Anasayfa / DİJİTAL PAZARLAMA / Pazarlama Bütçesi Nasıl Oluşturulur? Pazarlama Yöntemleri Detaylı Bütçeleme

Pazarlama Bütçesi Nasıl Oluşturulur? Pazarlama Yöntemleri Detaylı Bütçeleme

pazarlama-butcesi-nasil-olusturulur
pazarlama-butcesi-nasil-olusturulur

Yeni yıl için pazarlama bütçenizi mi düşünüyorsunuz? İster ilk kez bir pazarlama bütçesi oluşturuyor olun, isterse rutin pazarlama harcamaları konusunda tavsiyeler ve hangilerini devam ettirmeniz, artırmanız veya düzeltmeniz gerektiğini belirleme konusunda düşünüyor olun. Bu yazıda, pazarlama planınızı belirlemenize yardımcı olacak ve pazarlama giderlerinizin sonuç vermesinden emin olmanıza yardımcı olacak sağlam bir pazarlama bütçesiyle nasıl başlayacağınızı öğreteceğiz. Pazarlama Bütçesi Nasıl Oluşturulur?

Yeni İşletmeler ve Perakendeciler için Pazarlama Maliyetleri

Pazarlama maliyetleri, sahip olduğunuz işletme türüne göre büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Başlangıç ​​veya pazarlanan brüt gelirinizin ne kadarının pazarlama için tahsis edileceğine ilişkin başlangıç önerileri ve istatistikleri sunmaktadır .

Yıllık gelirde beş milyon liradan az olan küçük işletmeler, pazarlama harcamaları için yüzde yedi ila sekizlik bütçe ayırmalıdır.
Çoğu sektörde faaliyet gösteren kuruluşlar, başlangıçta özel pazarlama için genellikle yüzde üç ila beş oranında faydalanmaktadır.
Markalarını oluşturan perakendeciler, satış gelirlerinin % 20’sine kadar pazarlama maliyetlerini karşılar.
Pazarlamada başarıya ulaşmak için, istatistikler, diğer iş harcamalarının ödenmesinden sonra bütçenizin kalan kısmını kullanmak yerine, işletmelerin pazarlama için yıl başında belirli bir bütçe ayırmasını önermektedir. Ayrıca, pazarlama harcamalarının verimli bir şekilde kullanılması için hangi pazarlama stratejilerinin en iyi yatırım getirisini (ROI) oluşturduğunu belirlemek için analitik içeren bir katı pazarlama stratejisi oluşturmaya odaklanmanızı öneririz.

Ortak Pazarlama Giderleri

Şimdi, genel olarak küçük işletmelerden kurulu işletmelere kadar herkes için bir pazarlama bütçesi içeren en yaygın pazarlama maliyetleriyle ayrıntılı bir döküm yapalım.

Marka geliştirme

Yeni bir işletmeniz varsa, ilk pazarlama masraflarınız markanızın kurulmasıyla ilgili olacaktır.

Domain – Alan adı aramanızı bir çok sistem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz . Web’deki adresiniz (iş yeriniz. com), seçtiğiniz uzantıya bağlı olarak genellikle yılda 10 ABD doları olacaktır, örneğin, özel uzantılar ise (yourbusiness. camera, businessbusiness, business. kitchen, business. shoes, vb.) Yılda 46 dolar civarıdır. Alan adınız müsait değilse ve önceden kurulmuş bir alan adı satın almayı tercih ederseniz, başlangıçta alanın sahipliğini kazanmak için yüzlerce hatta binlerce dolar ödeyebilirsiniz.
Web Sitesi – barisozhan.com ile iletişime geçerek web sitenizi yaptırabilirsiniz. İstediğiniz özelliklere göre 1.000 – 5.000 TL bütçe ayırmanız gerekebilir.
Logo Tasarımı – Hemen hemen tüm çevrimdışı ve çevrimiçi pazarlama varlıklarına dahil edileceğinden, başlangıçta en çok ihtiyaç duyulan ilk şey, bir logo. Neyse ki, kendi logonuzu tasarlamanın bir servete mal olması gerekmez. Online olarak ücretsiz veya çok düşük bitçe ile logonuzu oluşturabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu (SEO) devam eden bir süreçtir ve Google, Bing ve diğer arama motorlarında organik (ücretsiz) aramada müşterilere ulaşmak isteyen herhangi bir işletme için hayati önem taşımaktadır. Arama motoru optimizasyonu üç ana taktikle gerçekleşir: Site içi optimizasyon, site dışı optimizasyon ve izleme (analiz).

Site içi optimizasyon, web sitenizdeki her sayfanın belirli bir anahtar kelime için sıralanacak şekilde optimize edilmesini sağlar. Site dışı optimizasyon, arama motorlarının (ve müşterilerin) web sitenize diğer yüksek kaliteli, alakalı web sitelerinden bağlantılar bulabilmesini sağlar. İzleme, web sitenizin arama motorlarında herhangi bir sorun yaşamadan (eksik sayfalar, arama motoru cezaları, vb.) Görünürlük kazanmasını veya en iyi pozisyonda görünürlüğünü korumaya devam etmesini sağlar.

Herhangi bir iyi arama motoru optimizasyonun anahtarı, kaliteyi yaklamaktır. Bunu yapmak için, birçok küçük işletme optimizasyon işini bir SEO uzmanına yaptırır. SEO hizmetlerinin maliyeti değişmektedir.

detayli-pazarlama-butce-hazirlama
detayli-pazarlama-butce-hazirlama

Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medya pazarlamasının güzel yanlarından biri; reklam yayınlamadığınız sürece işinizi sosyal medyada tanıtmaya yönelik giriş ücretinin ücretsiz olmasıdır. Zaman ayırmaya bağlı olarak yaptığınız en büyük yatırım bu olacaktır. Sosyal profillerinizi oluşturma, her birini yeni içerikle güncelleme, kitlenizi oluşturma ve düzenli olarak onlarla etkileşim kurma gibi pazarlama etkinlikleri yapmanız gerekir.

Bununla birlikte, çoğu işletmenin en üstteki sosyal ağlarda aktif varlıkları sürdürmek isteyeceği için zaman yatırımı önemli olabilir. Söylemeye gerek yok, sosyal medya pazarlama stratejiniz devam edecek. Neyse ki, sosyal medya hesaplarınızı yönetmek ve geliştirmek için sosyal medya uygulamalarını kullanabilirsiniz .

Genellikle sosyal medya pazarlamasıyla ilişkili bir maliyet, her bir sosyal ağdaki aktivitelerin tek bir yerde yayınlanmasına ve izlenmesine yardımcı olan bir sosyal medya yönetim aracının kullanılmasıdır. Sosyal medyanızı otomatikleştirmek için Buffer gibi bir araç kullanabilirsiniz . Yeni başlıyorsanız, bir seferde en fazla 10 sosyal medya iletisi gönderebileceğiniz ücretsiz bir plana sahiptir.

Sosyal medya analiz araçları da en iyi sosyal medya pazarlamacıları arasında popülerdir. Sınırlı bir pazarlama bütçesine sahip küçük bir işletme olarak en iyi seçiminiz, iş profillerine ve sayfalarına yönelik en iyi sosyal ağların sağladığı yerleşik analitiğe bağlı kalmaktır. En iyi sonuçları görmek için kaliteli içerik yayınlamak ve kitlenizle etkileşimde bulunmak için daha fazla zaman ayırmaktır.

Tıklama başına ödeme

Hem arama motorları hem de sosyal medya ağları PPC (tıklama/gösterim başı ödeme) reklam seçenekleri sunuyor. PPC, arama motoru sonuç sayfalarında, sosyal medya haber beslemelerinde ve bir arama motorunun veya sosyal medya reklam ağının bir parçası olan web sitelerinde ve uygulamalarda ücret ödeyerek yeni müşterilere ulaşmanızı sağlar. PPC, organik arama motoru optimizasyonu ve kitlelerini sosyal medya ağlarında organik olarak kullanarak yeni müşterilere ulaşmak isteyen işletmeler için mükemmeldir.

PPC’de harcayacağınız bütçe, ulaşmak istediğiniz yeni müşteri sayısına, onlara nasıl erişmek istediğinize ve reklam kampanyalarınızı dönüşümler için ne kadar iyi optimize ettiğine bağlı olacaktır. Örneğin, arama motoru reklamlarıyla ilgilenmiyorsanız, ancak sosyal medya kitlelerine ulaşmak istiyorsanız, Facebook’ta (Instagram dahil) ve Pinterest’te reklam çıkabilirsiniz. Bu ağların hepsinde, her bir ilgili ağdaki haber akışlarında doğrudan yeni müşterilere ulaşmanızı sağlayacak reklam seçenekleri bulunmaktadır.

Yeni girişimlerin ve yeni işletmelerin çoğu, bir dizi kaynaktan ücretsiz reklam kredisi alabilir. Google, 25 dolar harcadığınızda yeni AdWords kullanıcılarına 75 ABD doları kredi sunar.

Herhangi bir ağda TBM bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak için, aşağıdakileri yapabilirsiniz.

  • Hedef kitlenizi (ideal müşteriler) mümkün olduğunca spesifik olarak tanımlayın.
  • Hedef kitleye özel bir açılış sayfası ve reklamı oluşturacağınız ürün kullanın.
  • Belirli bir hedef kitleye belirli bir ürün veya hizmet için açılış sayfanıza tıklamak üzere odaklanan, reklamınız için metin, resim ve video (uygulanabilir) oluşturun. Metin, resim ve videonun açılış sayfanıza sorunsuz şekilde uyduğundan emin olun.
  • Her bir PPC kampanyasından sonuçlarınızı ölçün ve diğer PPC kampanyalarıyla ve hangisinin en iyi sonuçları (çoğu satış) sunacağını görmek için seçtiğiniz tüm PPC ağlarında karşılaştırın ve ardından bütçenizi en iyi dönüşümü olan kampanyalara ve kazanan ağlara odaklayın.

İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması , yeni müşterilere ulaşmak için yeni içerikler oluşturduğunuz sürekli bir stratejidir. Çoğu işletme, web sitelerinde metin tabanlı blog gönderileriyle başlarlar, ancak içerik pazarlama çabalarının bir parçası olarak e-kitaplar, Infographics, sunumlar, podcast’ler ve videolar da mutlaka oluşturmalılar.

İçerik ile yeni müşterilere ulaşmanın başlıca yolları, organik arama, sosyal medya paylaşımı ve PPC reklamcılığındaki blog trafiğini yeniden hedeflemektir. İdeal olarak, oluşturduğunuz her içerik parçası, ideal müşterilerinizin aradığı anahtar kelimeler için optimize edilir ve böylece her bir içerik size daha fazla görünürlük sağlar. Her içerik, içeriğinizi tüketen herkes tarafından yapılan paylaşımlar yoluyla sosyal medyada yeni müşterileri çekmek için de kullanılabilir.

Oluşturmak istediğiniz içerik türüne bağlı olarak, pazarlama masraflarınız değişebilir. Bazı şirketler içeriklerini güncelleyecek, diğerleri ise yeni içerik oluşturmak ve tanıtmak için serbest çalışanlar ve ajanslardan danışmanlık alacak. İçeriğinizi yeni müşterilere, arama motorlarında ve sosyal medyada reklam vererek paylaşmayı tercih ederseniz, PPC’ye daha fazla harcama yapabilirsiniz. Blogunuzda bulunan içerikleriniz için yeniden hedefleme reklamları yaparak blogunuzdaki mesajları daha önce ziyaret eden kullanıcılara gösterebilirsiniz. Müşteriler, blog yayınınızı ziyaret ettikten sonra reklam platformunuzun seçimine bağlı olarak ürün reklamınızı Facebook veya Google’da göreceklerdir. İçeriğiniz ve ürünleriniz özelse, nitelikli trafiğe sahip olarak satış elde edebileceksiniz.

Email pazarlama

Email pazarlama, web sitenizde bir satın alma işlemi yaparken veya gelecekteki güncellemelere abone olurken e-posta adreslerini sizinle paylaşan mevcut ve potansiyel müşterilere ulaşmanın kesin yoludur. Hedef kitlenize sizden ilk kez alışveriş yapmak için daha fazla ürüne sahip olduğunuzu hatırlatmanıza ve geri gelip yeni ürünlerinizi görmeleri için müşterilere bildirim yollamanıza olanak tanır.

Bir e-mail pazarlama kampanyasını sürdürmenin başlıca maliyetlerinden biri, e-mail listenizi korumak için seçtiğiniz e-mail pazarlama hizmetidir ve bu listeye normal e-mail pazarlama mesajları göndermenize yardımcı olur.

En güvenilir, uygun fiyatlı ve ölçeklenebilir e-mail pazarlama hizmetlerinden bazıları şunlardır:

Mailchimp – Ayda 2.000 aboneye ve 12.000 e-postaya ücretsiz. Daha fazla abone, e-mail ve özellik için, planlar ayda 10 ABD doları ile başlar.
Aweber – Planlar, 500 aboneye ve sınırsız e-postaya kadar ayda 19 $ ‘dan başlar.

Çoğu e-mail pazarlama hizmeti ücretsiz bir deneme sunduğundan, hangisini en çok beğendiğinizi görmek için hepsini deneyebilirsiniz. Özellikle, her hizmetin aboneleriniz için kolayca e-mail içeriği oluşturabilmeniz için e-mail tasarlamanıza olanak sağladığına bakın.

pazarlama-butcesi-nedir
pazarlama-butcesi-nedir

Serbest çalışanlar ve çalışanlar

Pazarlamanızda size yardımcı olacak uzman bulmak için iki seçeneği vardır. İhtiyaç duyulan hizmet için serbest çalışanlar veya uzun süreli  danışman veya tam zamanlı destek için çalışanları işe alabilirsiniz. Yeni mağaza sahipleri için, serbest çalışanlar işe almak en iyi seçenek. Freelancerlar Fiverr gibi ağlarda , görev başına 5 $ ‘a kadar, UpWork saat başına 10 $ (deneyim ve projeye bağlı olarak) veya Google aramalarında bireysel ücretlerle bulunabilir.

Tüm işinizin pazarlama ihtiyaçlarını karşılamak için bir çalışanı şirket içinde işe almaya karar verirseniz, eğitimlerine, uzmanlıklarına ve deneyimlerine göre aşağıdaki maaşları ödeyebilirsiniz.

Pazarlama Bütçesi Nasıl Oluşturulur?

Artık, pazarlama bütçenize dahil edilmesi gereken maliyet türleri hakkında bir fikriniz olduğu için, işiniz pazarlama bütçenizi oluşturmaktır. Küçük işletmeler için en basit yol, bir Google E-Tablolar veya Microsoft Excel e-tablosu kullanmaktır.

Bütçeler marka ve niş pazarlama başına değişir. Bir pazarlama bütçesi oluşturmak, pazarlama planınıza bağlı kalmanıza veya daha iyi sonuçlar elde etmek için bütçenizi ayarlamanıza yardımcı olur. Bu yazımızda Pazarlama Bütçesi Nasıl Oluşturulur? öğrenmiş oldunuz, sonraki yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

Check Also

E-ticaret Pazarlama Stratejileri

E-ticaret Pazarlaması Nedir? E-ticaret Dijital Pazarlama Stratejisi E-ticaret pazarlama stratejileri, marka farkındalığını arttırmak ve online …

%d blogcu bunu beğendi: