Anasayfa / DİJİTAL PAZARLAMA / 2018 için En İyi 8 Pazarlama Trendleri

2018 için En İyi 8 Pazarlama Trendleri

2018 için En İyi 8 Pazarlama Trendleri

2018-marketing-trendleri

2018’de e-ticaret işinizi artıracak en iyi pazarlama yöntemlerini mi arıyorsunuz? Eğer öyleyse, şanslısınız demektir. Yapay zeka ve artırılmış gerçeklik sadece bilim kurgu meraklıları ve oyunseverler için bir terim değildir. 2018 yılı için aşağıdaki pazarlama eğilimleri, yeni müşterilere ulaşma ve müşteri yolculuklarını kişiselleştirme yolunda bir anahtar olacaktır. 2018 için En İyi 8 Pazarlama Trendleri :

1. Voice Search (Sesli Arama)

Alexa (Amazon), Siri (iOS), Ok Google (Android) ve Cortana’nın (Windows) kullanımı arama optimizasyonunda yeni bir alan olan sesli aramayı oluşturmaya başlamıştır. Sesle etkinleştirilen teknolojiyi kendi kullanımınızdan bildiğiniz gibi, sesle arama yaparken kullandığınız terimler ve cümleler, bir web tarayıcısında bir arama kutusuna yazarken kullanacağınız terimden farklıdır. Konuşarak yapılan arama sorguları yazdığınızdan daha uzun olma eğilimindedir ve anahtar kelimelerle birlikte daha fazla konuşma yapan yani long-tail (uzun kuyruk) kelimeler olma eğilimindedir.

2018 yılı için bu pazarlama trendinden yararlanmak için, insanların işletmeniz hakkında nasıl konuştuklarına odaklanmanız gerekecek. İnsanların söylediklerinden daha çok sesli aramalarda hangi anahtar kelimeleri söyleyecekleri? Hangi soruları soracakları? Sesli aramayı optimize etmek için, müşterilerinizin ürünleriniz hakkında konuşmalarını dinlemeniz gerekir. Ardından, bu analizleri işletmenizin organik (SEO) ve ücretli (Adwords) arama terimlerine uygulamanız gerekir.

sesli-arama

2. Private Messaging (Özel Mesajlaşma)

Sürekli büyüyen bir diğer pazarlama eğilimi özel mesajlaşma yoluyla pazarlamadır. En iyi sosyal ağlar  –  Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn ve Pinterest – özel mesajlaşmaya izin veriyor. Hatta daha fazla içeriği paylaşmaya ve konuşmalar yapmaya teşvik etmek için özel mesajlaşmalarına yeni özellikler eklediler.

İşletmenizin yukarıda adı geçen sosyal ağlardan birinde bir profili varsa, her birinin özel mesajlaşma gelen kutusunu düzenli olarak izlemek çok önemlidir. Ayrıca spam veya iletişim talepleri gibi filtre uygulanmış klasörlerle sonuçlanan özel iletiler de göz ardı edilmemelidir. Müşterileriniz, markalarla bağlantı kurmak için özel mesajlaşmayı kullanmaya devam ederken ürün satın aldıkları işletmelerden, satın alma sonrasında daha iyi ve daha hızlı müşteri desteği alması gibi gerçek zamanlı tepki bekleyeceklerdir.

ozel-mesajlasma-marketing

3. Messenger Bots (Messenger Botları)

Pazarlama eğilimlerine gelince, yapay zeka messenger botları pazarlamada etkin rol oynamaya devam edecektir. İşletmeler, müşterilere çeşitli şekillerde yardımcı olabilecek Facebook Messenger ve Twitter Doğrudan Mesajlaşma gibi platformlar için otomasyon (bot) oluşturabilirler. Birçok e-posta botunun asıl amacı, bir e-posta listesine abone olunması, müşterinin doğru ürünü bulması, bir ürün için müşteri hizmetleri alması veya müşteriyi mağazanızdaki doğru sayfaya yönlendirmesi gibi bir süreçle potansiyel müşterileri karşılamasıdır.

Pazarlama stratejinize Messenger botları eklemek için, her platformdaki (Facebook Messenger ve Twitter gibi) geliştirici dökümanları inceleyebilirsiniz. Farklı işletme türleri için özel platformlarda botlar geliştiren uzman geliştiricilerden de hizmet alabilirsiniz. Messenger botlarını kullanmanın çok sayıdaki yönteminden esinlenmek için, Facebook Messenger, Twitter Direct Messages, Skype, Kik, WeChat ve ek platformlar için botlar içeren Bot listesine göz atmayı unutmayın. ( https://botlist.co/ )

4. Live Chat (Canlı Sohbet)

Web sitenize canlı sohbet eklemek, e-ticaret mağazanızın sanal katında en iyi satış elemanınızı yerleştirmek gibidir. Potansiyel bir müşteriyle, satın alma kararı vermelerine yardımcı olmak için ürünlerinizle ilgili soruları yanıtlamanıza izin verir. Intercom gibi platformlar, müşterilerinize günde 24 saat, haftada yedi gün, yılda 365 gün yardımcı olması için canlı bir sohbet operatörü botu oluşturarak bot hizmeti sektörünü geliştirdiler. 2018 için En İyi 8 Pazarlama Trendleri arasında en etkili araçlardan birisidir.

Yapay zeka, günümüzde ve gelecekte işletmelerin temel pazarlama ve satış görevlerini otomatikleştirmesine yardımcı olan etkili bir yoludur ve 2018 yılında büyümeye odaklanmıştır. Canlı sohbet botlarına buradan göz atabilirsiniz.

Canlı sohbetin, % 2’nin altındaki dönüşüm oranlarına sahip mağazalarda en iyi şekilde çalıştığını unutmayın.

5. Marketing Automation (Pazarlama Otomasyonu)

Yapay zekanın geliştirilmesiyle, otomatikleştirilmiş canlı sohbet ve messenger botlar gibi teknolojilerin kullanımı ile her boyuttaki işletmeye erişilebildiğinden işletmeler daha sofistike pazarlama ve e-ticaret otomasyon sistemleri oluşturabiliyor. Canlı bir kişinin, satış rotasyonunda yolculuk boyunca müşteriye yardımcı olmasını hissetmek suretiyle, yeni müşterilerin daha yüksek oranlarda dönüşüm sağlamasını sağlayacaksınız. Örneğin, Kit ( https://kitcrm.com/ ), Facebook reklamları gibi pazarlamayı otomatikleştirir.

Çoğu işletme için, pazarlama otomasyonu, bir veya daha fazla ürünü müşteriye satmayı amaçlayan bir dizi içeriği kapsar. Pazarlama otomasyonuna bir örnek, funnel satış oluşturmak:

  • Ziyaretçilere yaklaşan bahar modası trendleri ile ilgili belirli bir blog yazı dizisi oluşturmak.
  • Ziyaretçilerin, bahar ayları modası hakkında ücretsiz e-kitap almak için e-posta adreslerini girmeleri önerilir.
  • Mail ile abone olan kullanıcıya, bu baharda farklı stilleri açıklayan bir dizi hoş geldiniz e-postası gönderilerek her e-postada abonenin satın alabileceği bir öğe bulunur.
  • Abone e-postadaki bağlantıdan ürün sayfanıza giderse, öğeyi alışveriş sepetine eklemiş olur, ürün sepette durur; canlı sohbet botu onlara yardıma ihtiyaçları olup olmadığını sorar.
  • Abone e-postadaki bağlantıdan ürün sayfanıza giderek öğeyi alışveriş sepetine ekler ve satın alma işlemini gerçekleştirmezse, ilgilendiği ürün için kendisine özel % 10 indirim çeki gönderilir.
  • Abone, e-postadaki bağlantıdan ürün sayfanıza giderek öğeyi alışveriş sepetine ekler ve satın almayı yapmazsa, Facebook Ads ile oluşturulmuş görüntülü reklamlar ve onların ekledikleri ürünün Google Görüntülü Reklam Ağı’nı görürler.

Gördüğünüz gibi, pazarlama otomasyonunun amacı, yeni müşterileri sizi en çok ilgilendiren ürünlerin e-postaları ve reklamları ile yeniden hedefleme yoluyla hatırlatmak ve ürünü satın almalarına yardımcı olmaktır. Sattığınız ürünü, yeni müşterilere ilk alışverişlerinde rehberlik etmek için bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

pazarlama-otomasyonu-marketing

6. Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik)

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik, 2018 için şaşırtıcı bir oranda büyümekte olan bir başka pazarlama eğilimidir. Facebook Messenger, Instagram, Snapchat, LinkedIn ve diğer platformlardaki güncellemeler sayesinde işletmeler, kişilerin özel fotoğraf ve video öyküleri üzerine yerleştirebilecekleri tasarımları teşvik ederek, sözlü pazarlama ve marka bilinci oluşturma için artırılmış gerçekliği kullanabilir. Artırılmış teknoloji daha erişilebilir hale geldiğinde, daha fazla işletme pazarlama stratejilerini yeni müşterilere ulaşmak için AR ve VR ile daha iyi alışveriş deneyimi sağlayabilecekler.

Markanızı ve ürünlerinizi, özel fotoğraf ve video mesajlaşmasında eğlenceli olacak bir grafik tasarım içine dahil etmeye ne dersiniz? Müşterilerinizin ürününüzü evlerinde veya sanal bir showroom katında görebilmelerini sağlayan uygulamalara yatırım yapmak istermisiniz? Eğer öyleyse, artan gerçeklik, 2018 dijital pazarlama stratejinizde odaklanmalıdır.

artirilmis-sanal-gerceklik-virtual-reality-marketing

7. Big Data (Büyük Veri)

2018 için En İyi 8 Pazarlama Trendleri için sonraki pazarlama eğilimi büyük veridir. İnternetteki en iyi markalar – Google, Facebook, LinkedIn ve diğerleri – tümü işletmelere analitik veriler sunmada önemli ilerleme kaydetti. Örneğin Google, TV dahil olmak üzere işletmelerin, mağazada ve çevrimiçi çoklu kanallı verileri izlemesine yardımcı olmak için Google Analytics’i bir ürün paketi haline getirdi. Facebook, bir işletmenin web sitesi trafiğine, Facebook hayranlarına, uygulama kullanıcılarına ve etkinlik katılımcılarına derinlemesine analizler sunacak şekilde Analytics platformunu güncelledi. LinkedIn, web sitesi demografilerini başlattı; böylece işletmeler, kendi web site ziyaretçilerinin davranışlarını profesyonel profillerinin genel görünümlerinden öğrenebilirler.

Bu, işletmelerin sosyal medya kanallarına giren, web sitesini ziyaret eden, e-posta listelerine abone olan ve alışveriş yapan kişiler hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlayacaktır. Bu veriler, müşterilerin paylaştığı, ürünlerin çözebileceği önemli noktalarını hedefleyen pazarlama iletileri oluşturmanıza yardımcı olmak için kullanılabilir. Ayrıca, ücretli reklam çalışmalarınızda doğru kitleyi hedeflemenize yardımcı olabilir, böylece reklam bütçenizi satın alma olasılığı yüksek olan kitleye harcarsınız.

Büyük verileri işletmenizde kullanmak için, ilgili Analytics platformundaki ziyaretçilerinizi takip etmeyi sağlayan  Google Analytics, Facebook ve LinkedIn web sitesi etiketlerini yüklediğinizden emin olun. Buna ek olarak, web site ziyaretçilerinizin önemli davranışlarını öğrenmek için platform analizlerinin her birinde dönüşüm izleme seçenekleri kullanın – satın alma işlemi gerçekleştirenler. Bu üç analiz aracını tek başına kullanmak, ziyaretçilerinizin lokasyonunu, web sitenizi nasıl bulduklarını, satın alma işlemlerini, müşterilerinizin demografik özelliklerini ve davranışlarını daha iyi anlamamızı sağlayacaktır. 2018 için En İyi 8 Pazarlama Trendleri arasında günümüzün ve geleceğin tartışılmaz en önemli yöntemidir.

8. Influencer Marketing (Sosyal medya fenomenleri aracılığı ile pazarlama)

En iyi pazarlama trendlerinden biri haline getiren Influencer pazarlama yıllar boyunca büyümeye devam ediyor. 2018 yılı için işletmeler, mesajlarını yaymak için doğru pazarlamacılar bulmaya odaklanmayı isteyeceklerdir. Ürününüzü doğru hedef kitleye göstermek, geniş bir kitleye sahip olan topluluklarda değil, belirli bir platformda ürününüze hitap eden etkileşimli bir izleyici kitlesi olan influencerlara ulaşmayla gerçekleşir. Örneğin, doğru etki alanınız bir YouTube kanalı olmayabilir, ancak viral bir Instagram pazarlama kampanyası ürününüz için mükemmel bir etkileşim olmasını sağlayabilir.

influencer-marketing

Etkili pazarlama kampanyasında doğru etki alanını bulmak için, üç şey düşünmelisiniz:

1- Hedef kitle sizin ürünler ile ilgileniyor mu? Influencerın sosyal profilini veya blogunu ziyaret ederseniz, yaptığı geçmiş promosyonları ve bu promosyonların izleyici kitleleri tarafından alınan yanıtı görebilirsiniz.

2- Hangi platform (Facebook, Instagram, YouTube, blog yayınları vb.) En fazla ziyaretçi trafiğini web sitenizdeki satın alma işlemine dönüştürür?

3- Influencerın ürünlerinizi nasıl tanıtmasını istiyorsunuz? Seçtiğiniz profil sahibinin doğru içeriği (video, ses, metin, resim vb.) oluşturup tanıtabildiğinden emin olmalısınız.

Kriterlerinize uyan bir profil belirledikten sonra, bunlarla bağlantı kurun ve sonuçta teşvik etmesini istediğiniz ürünü tanımalarına yardımcı olun. Kampanya boyunca, tanıtımınız hayata geçtikten sonra ürününüz hakkında izleyicilerden gelen yorumları ve soruları izleyip aksiyon almak için influencerlara yardımcı olmaya hazır olun.

Sonraki adımlar

Yeni pazarlama eğilimleri, ürünlerinizi tanıtmak için kullandığınız içerik, e-posta, arama ve sosyal medya pazarlama stratejilerine mükemmel araçlardır. Her trendi dikkatli bir şekilde araştırdığınızdan, rakiplerinizin onu henüz kullanmadığından (ilham kaynağı olarak) emin olun ve işletmenizin yeni teknolojiler, taktikler ve pazarlama eğilimlerinden yararlanarak yeni müşterilere ulaşıp ulaşamayacağına karar verin. 2018 için En İyi 8 Pazarlama Trendleri sizlere yol gösterecektir. Ek olarak SEO çalışmaları herzamanki önemini artırarak devam ettirmektedir.

Check Also

E-ticaret Pazarlama Stratejileri

E-ticaret Pazarlaması Nedir? E-ticaret Dijital Pazarlama Stratejisi E-ticaret pazarlama stratejileri, marka farkındalığını arttırmak ve online …

%d blogcu bunu beğendi: