Anasayfa / Affiliate Marketing / Dropshipping Vs Affiliate Marketing: Hangisi Karlıdır?

Dropshipping Vs Affiliate Marketing: Hangisi Karlıdır?

Dropshipping Vs Affiliate Marketing: Hangisi Karlıdır?

Marketing yapan çoğu girişimci iki ana kategoriye ayrılır: Dropshipping vs Affiliate Marketing. Dropshipping girişimcisi, üreticinin envanterini kendi sitesinde listeler ve üretici adına müşteriye gönderir. Dropshipping, kendi ürün fiyatlarını ayarlayıp pazarlamasından sorumludur. Benzer şekilde, satış ortağı (affiliate marketing) pazarlamasında tüccar envanter ve ürünleride taşır. Bununla birlikte, pazarlama sorumluluğunuzdaysanız, ürün fiyatını ayarlayarak bir komisyon almamanız gerekir. Bu makalede, hangisinin daha karlı olduğunu belirlemenize yardımcı olması için dropshipping ve satış ortağı (affiliate marketing) pazarlamanın avantaj ve dezavantajlarını açıklayacağız.

Dropshipping Vs Affiliate Marketing

Dropshipping Vs Affiliate Marketing: Benzerlikler

Dropshipping vs Affiliate Marketing birçok farklılığa sahipken, aynı zamanda pek çok benzerliğe sahiptir.

Her ikisi de depoda ürün veya nakliye gerektirmeden işe başlamanızı sağlar
Her ikisi de nispeten düşük riskli iş modelleridir
Her ikisinin de yüksek kazanç potansiyeli var
Her ikisinin de hemen çalışmaya başlaması kolaydır
Her ikisi de reklam oluşturma, bir açılış sayfasına trafik çekme ve diğer pazarlama becerileri gibi benzer beceri setlerini gerektirir
Her iki işletme nispeten düşük bir fiyatla başlatılabilir
Hem dropshipping hem de bağlı pazarlama işine başlamanın artı ve eksilerine bakalım

Dropshipping Vs Affiliate Marketing: Affiliate Marketing İş Artıları

Tam anlamıyla bir kuruluş olma maliyeti yoktur – Affiliate Marketing yaparken, maliyetler genellikle oldukça düşüktür. Girişimci genellikle Clickbank veya Amazon İştirakleri gibi Affiliate Marketing ağlarında herhangi bir ücret alınmaz. Satış ortaklığında (Affiliate Marketing) işinde girişimcinin ödediği tek maliyet, kendi web siteleri ve sunucu tutma masraflarıdır bunlarda bir ticaret yapmak için oldukça düşük maliyetlerdir. Ancak, satış ortaklığı pazarlamacısı olarak, pazarlamacının web sitesine trafik çeken kişi olduğunuz için pazarlama ücretlerini ödemeniz gerekir. Bununla birlikte, düzenli kazanç sağladığınız için şirket olmanız gerekiyor, vergi dönemlerinde vergi matrahını düzenlersiniz. Genel olarak, satış ortaklığı pazarlamacısı olma maliyetleri oldukça düşüktür.

Mükemmel bir pasif gelir kaynağı – Affiliate Marketing mükemmel bir pasif gelir kaynağıdır. Reklamlarınızı anlamaya veya satışı dönüştürmeye yardımcı olması için Affiliate Marketinge başlamadan önce içerik üretmek gerekiyor bunun için çok çalışmak zorundayız. Ancak, içerik oluşturma işiniz bittiğinde, para kazanma aşamasında reklamları arka planda yayınlayabilirsiniz. Bir ürün oluşturma konusunda endişelenmeniz gerekmez. Ürünün nakliyesi ile ilgili endişelenmeniz gerekmez. Tek yapmanız gereken, dönüşüm sağlamak için satış ortaklığı yaptığınız e-ticaret açılış sayfasına yüksek hedefli trafik gönderdiğinizden emin olmaktır.

Endişelenmeyin herhangi bir müşteri desteği size ait değil – Affiliate Marketing işinde, üye, tüccarı (satış ortağı olduğu e-ticaret sitesini) kendi potansiyel müşterileri ile tedarik etmektedir. Bu nedenle siz ürün uzmanı olmak zorunda değilsiniz. Sonuç olarak, tüm müşteri desteği konularından siz değil ürünü gönderen işletme sorumludur. Müşteri ürününden memnun değilse, satıcı işletme geri ödemeyi halleder. Bir müşterinin belirli bir yönü ile ilgili teknik veya bir başka konuda yardıma ihtiyacı varsa, satıcı onlardan sorumludur. Böylece, müşteri sorgulamalarına gelince, tek yapmanız gereken doğrudan müşterileri işletme adresine yöneltmektir.

Dropshipping Vs Affiliate Pazarlama: Affiliate Pazarlama İş Eksileri

Her satışın sadece bir yüzdesini kazanıyorsun. – Affiliate Marketing vs Dropshipping arasında bir karşılaştırma yaparken, bağlı kuruluş pazarlamanın (Affiliate Marketing) en büyük dezavantajı komisyonlarda ödenen olmasıdır. Yalnızca 50 TL komisyon ücreti geri ödemesi için reklamlarda 100 TL harcayabilirsiniz. Birim başı satış ortaklığı komisyonları genellikle dropshipping gelirine göre daha düşüktür. Komisyonlarınız birkaç yüz dolar olsa bile, olasılık, ürünün maliyetinin daha yüksek olması demektir; bu, doğru insanları bulmanın daha fazla maliyete neden olacağı anlamına gelir. Ayrıca, fiyatı ayarlama fırsatınız yok. Örneğin, insanlar ürünle ilgileniyor ancak maliyetin çok yüksek olduğunu hissediyorsa, kitlenizin talebini karşılamak için değerini düşüremezsiniz. Ayrıca, kazancınızın fiyatını belirleyemediğiniz için işletmecinin malını pazarlayıp sattığınız halde muhtemelen ondan çok daha az kazanacaksınız.

Amazon Associates Programı

Ödemeler gecikebilir – Dropshipping vs Affiliate Marketing arasındaki karşılaştırmada, satış ortaklığında bazı işletmelerin ödeme mevduatları ile güvenilmez olabileceğinden Affiliate Marketing işletmeleri finansman yönetiminde güçlük çekebilir. Ödemeleri zamanında yapan birçok büyük ortaklık programı vardır. Yine de, bazen, satış ortağı olarak seçtiğiniz şirketlerin biri zamanında ödeme yapmaz. Ayrıca, bazen işletmeler kar yapmaya çalışmakta zorlandıklarında işletmelerini kapatmaya veya iflas beyanına girişmektedirler. Bir tüccar iflas beyanında bulunduğunda, komisyonlarını almayan reklamlar için Affiliate Marketing yapan girişimcide genellikle ödeme alamaz.

İnsanlar Affiliate bağlantısını kaldırabilir – Bazen, bir bağlantı kısaltma aracını kullanmazsanız, kullanıcılar bağlantıya gelebilir ve bunun bir Affiliate bağlantısı olduğunu görebilir. Sonuç olarak, siz her satıştan komisyon aldığınız için Affiliate bağlantı ile satın almak daha pahalıya mal olabilir. Dolayısıyla, insanlar, bağlı kuruluş (Affiliate) bağlantısını tıklamadan doğrudan tavsiye ettiğiniz web sitesine girmeyi seçebilir. Bağlantıyı tıklamadıklarından tüccar kazancın % 100’ünü alacaktır. Böylece, pazarlama çabalarınızı daha az başarılı hale getirirsiniz. Birçok kişi şüpheci veya satış ortaklığı yapan pazarlamacılardan hoşlanmıyor. Gerçeğe uymuyor olsa bile, aldatılmış gibi görünüyorlar. İnsanları size güvenmeye ikna etmek ve bağlantınızı tıklatmalarını sağlamak zor olabilir. Bazı ülkelerde, kitlelerinize, sağladığınız bağlantıların bağlı kuruluş Affiliate bağlantıları olduğunu ifşa etmeniz gerekir. Böylece, bir kişinin gerçek bağlantıyı tıklamamasını daha da kolaylaştıracaktır.

Dropshipping Vs Affiliate Marketing: Dropshipping Pro

Dropshipping düşük riskli bir iş modeli – Dropshipping vs Affiliate Marketing karşılaştırırken, dropshipping çeşitli şekillerde biraz daha az riskli olma eğilimindedir. Birincisi, Affiliate Marketing işinde olduğu gibi, dropshipping envanter taşımaz ve mal nakletmez. Bu, her iki modeli oldukça düşük riskli yapar. Bununla birlikte, dropshipping ile para her hafta kullanılabilir satış yaptıktan sonra ödeme kendi hesabına düşer yani risk daha da düşüktür. Affiliate Marketing işinde, ilk ödemeleri çekebilmeniz için ulaşmanız gereken eşikler olabilir. Örneğin, ABD dışındaki bir Amazon bağlıysanız, yalnızca çek veya hediye kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Ancak, çekin alınabilmesi için en az 100 $ ödemeniz gerekiyor. Ancak, yüzdeler gerçekten düşük olduğunda, herkes 100 $ kazanmayı başaramaz. Dropshipping ile, her satışınız anında ödenir.

Dropshipping, yüksek marjlara sahip olmanızı sağlar – Dropshipping ile Affiliate Marketing arasında karar verirken, aslında ne kadar para kazanabileceğini düşünün. Affiliate Marketing işindeki komisyonlar genellikle bir dropshipping modeli ile karşılaştırıldığında düşük olabilir. Dropshipping, 1 $ maliyeti olan bir ürün satın alabilirsiniz ve pazarlama maliyetlerinizi hesaplayarak 19.99 $ gibi bir rakama satabilirsiniz.

Affiliate Marketing pazarlamasıyla, komisyonlar ürünün bir yüzdesidir. Bununla birlikte, yüzde, pazarlama maliyetlerinizi ve diğer giderlerinizi etkilediğinizde gerçekleşen satıştan çok daha küçük bir yüzdesiyle ayrılırsınız. Affiliate marketing ile dropshipping’i karşılaştırırken, muhtemelen bir dropshipper olarak finansal açıdan daha iyi olursunuz.

AliExpress Epacket Ürunler

Bir varlık inşa ediyorsunuz – dropship mallar ile bir marka inşa ediyoruz. Dropshipping ile, kendi profesyonel web siteniz olacak. Reklam, içerik ve diğer trafik ve para üreten teknikler üzerine yatırım yapmak için yeterli para kazanacaksınız. Bundan sonraki bir yıl içinde, başka bir yere taşınmak istediğinize karar verirseniz, işinizi başkasına satabilirsiniz. Bununla birlikte, Affiliate Marketing yapanların kendi varlıkları yoktur. Bazı Affiliate Marketing şirketler, YouTube videoları oluşturarak paralarını kazanıyor. Yine de, YouTube kanalınızı satmanıza izin verilmiyor. Dropshipping vs Affiliate Marketing karşılaştırdığımızda sonuç olarak, dropshipping ile daha iyi konum sağlarsınız.
Bir müşteriyi cezbetmek için birden fazla şansınız var – Dropshipping ürünleri kolay bir şekilde hedef kitle belirleyerek satışa dönüştürebilirsiniz. Affiliate Marketing pazarlamasıyla, trafiği başka bir web sitesine gönderdiğinizden, yeniden hedefleme yani retargeting konusunda herhangi bir kontrolünüz bulunmamaktadır. Dropshipping ile, trafik kendi web sitenize geliyor. Ayrıca, açılış sayfalarınızın optimizasyonunu, ürün kopyalama, web sitesi tasarımı ve daha fazlasını kontrol edebilirsiniz. Daha fazla kontrole sahip olduğunuzdan, bir müşteriyi çekme ve bunları dönüştürme şansınızı iyileştirebilirsiniz.

Dropshipping Vs Affiliate Marketing: Dropshipping Eksileri

Müşteri desteğini yönetmeniz gerekir – dropshipping’in en büyük dezavantajı, mağaza sahibi olarak, müşteri desteğinden sorumlu olduğunuzdur. Neyse ki, müşteri desteğini Upwork.com’da uzmanlaşmış birine uygun fiyata kolayca dış kaynak sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, takip etmek için müşteri destek temsilcisi için yönergeler ve genel yanıtlar sunmaktır. Bu bileşeni dışa aktararak, satışa odaklanmış olursunuz ve işinizi daha hızlı büyütmenizi sağlayan pazarlama ve optimizasyona zaman ayırmış olursunuz.

UpWork Müşteri Desteği

Dropshipping vs Affiliate Marketing: Neden bir e-ticaret mağazası işletmek size daha fazla para kazandıracak?

Bir çevrimiçi mağazayı çalıştırmak sizi aşağıdaki nedenlerle daha fazla para kazandırır:

– Affiliate bağlı komisyonlarından daha yüksek kendi ürün fiyatlarınızı belirlersiniz
– Dropshippers, aracı olduğu için fiili mağazalardan daha fazla para kazanırlar.
– Viral veya gerçekten başarılı bir reklam kampanyasına sahip olma şansınız daha yüksektir.
– Bir mağaza işletirken Affiliate bağlı şirketlerden size trafik çekebilirsiniz.
– Malların maliyeti düşüktür (yüksek marjlara sahipken müşteriler için uygun fiyatlandırma ayarlamanıza izin veriliyor)
– Günlük iş yükü size zaman kazandırır (elbette zaman paradır)
– Kendi markanız olacağından daha büyük bir kitle inşa edebilirsiniz

Check Also

E-ticaret Pazarlama Stratejileri

E-ticaret Pazarlaması Nedir? E-ticaret Dijital Pazarlama Stratejisi E-ticaret pazarlama stratejileri, marka farkındalığını arttırmak ve online …

%d blogcu bunu beğendi: