Anasayfa / E-Ticaret / DropShipping / DropShipping Nedir

DropShipping Nedir

DropShipping Nedir? Dropshipping Kılavuzu

Dropshipping nedir , nasıl yapılır? Dropshipping yapmak istiyorum diyenler konu ile ilgili merak edilenleri makalemizde bulabilirsiniz. Dropshipping , stoksuz satış , yani tedarikçiden temin ettiğiniz ürünün üzerine kar koyarak hedef kitleye gönderilmesi sürecine denir. Bir çok araç ile yapılma olanağı bulunan Dropshipping yurt dışından yurt içine yapılabildiği gibi yurt dışında belirlediğiniz bir ülkedeki tedarikçiden yine yurt dışından her hangi bir ülkede bulunan müşteriye ürün gönderilerek yapılabilmektedir. Dropshipping rehberi olacak bu yazımız sürekli güncellenerek gelişen teknoloji ile uyumlu şekilde size rehberlik edecektir.

Dünyanın her hangi bir yerinde bulunan müşteriye ürün gönderimi yapmak günümüz teknolojisi ile artık çok kolay. Tek yapmanız gereken, belirlediğiniz ürünü tedarik edebileceğiniz üretici/satıcı bularak o ürünü hedef kitleye pazarlamak olacaktır.

Dropshipping Nasıl Çalışır

DropShipping Nasıl Yapılır? Bu Yöntem ile Ne Satabilirim?

Çin’de bulunan bir üreticiden “bebek oyuncakları” tedarik ettiğinizi varsayalım, ürünü kendi e-ticaret sitenizde sergileyerek işe başlamanız gerekiyor. Daha sonra bu ürünleri dijital medya araçları sayesinden hedef kitleye göstermeniz yani dijital pazarlama yapmanız gerekiyor. Dijital pazarlama araçlarına bir kaç örnek; Google Adwords, Facebook Ads ve diğer sosyal medya siteleri/ araçları..

Artık başka bir dünyada yaşıyoruz. 10 sene önce pazarlama okuduğunuzu varsayalım. 10 sene önce iPhone yoktu, mobil pazarlama, arama motoru optimizasyonu (SEO), sosyal medya bilinmiyordu. Hatta dijital pazarlamada kullanılan araçların yüzde 95’i ortalıkta yoktu. Yeni model ticaret yöntemlerinde tercih edilebilir olmak için sürekli yeni teknikler uygulanması gerekiyor. Geleceğin ticaret yöntemlerinin en başında gelen Dropshipping modeli ile bariyerler ortadan kalkıyor ve ülkeler arası ticaretin önü açılıyor. Bu mikro ticaret modelini herkes yapabilir.

Drop Shipping Ticareti Stoksuz E-ticaret

Biraz daha detaylandıralım, DropShipping yapmak istiyorsunuz ama hangi araçları kullanacağınızı bilmiyorsunuz. İlk önce hangi ürünü kimlere pazarlamak istiyoruz bunu belirleyelim. Daha sonra e-ticaret sitesi kurmanız gerekiyor. Güzel bir logo, müşteriye marka olduğunuzu gösteren hakkınızda bilgisi verebileceğiniz sayfalar ve iletişim sayfanız ile birlikte belirlediğiniz ürünleri e-ticaret sitenizde listeleyin. En önemli yer ürün sayfalarıdır, hedef kitleye sunacağınız ürünün tüketiciye nasıl fayda sağlayacağını gösteren güzel görseller ve bilgiler ile ürün sayfalarını doldurun. Elinizde o ürünle ilgili video var ise Youtube sayfanıza yüklemiş olduğunuz videoyu ürün sayfanıza eklemeyi unutmayın. Daha sonra markanız için Facebook sayfası oluşturun burada ülke ve hedef kitle belirleyerek ürünlerinizi gösterin. Geri dönüşlere göre sayfa ziyaretleri/sepete ekleme gibi istatistiklerden yola çıkarak belirlediğiniz ürünleri bütçenize göre reklam çıkın. Bu kısımda biraz deneme yanılma devreye giriyor. Yüzlerce ürün içinden belirlediğiniz ürünleri doğru hedef kitleye göstererek ürünlerinizi satabilirsiniz.

Dropshipping’ın Faydaları

Bu dropshipping kılavuz bölümünde, neden ve nasıl sorularınızı anlamanıza yardımcı olacak dropshipping’ın bazı avantajlarını öğreneceksiniz.

Envanter tutmak yok

Dropshipping’ın en büyük avantajı, dropshipper’ın herhangi bir envanteri taşıması gerekmemesidir. Bu harika çünkü iş modelini dropshipper için daha az riskli hale getiriyor. Envanter olmadığı için, daha az iş gücü var. Ayrıca, envanteri tutmak için bir depoya ödeme yapmanız gerekmediğinden daha az maliyet vardır.

Çok az beceri gerekli

Başarılı bir dropshipping işine sahip olmak için çok az beceri gereklidir. Bir dropshipper’ın pazarlama, yönetim görevleri ve mükemmel müşteri hizmetleri sunma konusunda mükemmel olması gerekir. Bir dropshipper bu üç beceriyi ustalaştırabilirse büyük başarılar elde edebilirler. Büyük pazarlama becerileri ile daha fazla müşteri çekebilir. Envanteri taşımadıkları için, envanter veya nakliye ürünleri ile ilişkili işgücü maliyeti konusunda endişelenmeleri gerekmediğinden pazarlama çalışmalarını yoğunlaştırabilirler. İdari görevler alanında, dropshipper siparişleri işlemek, vergi ve masrafları takip etmesi yeterlidir. Son olarak, mükemmel müşteri hizmetleri sunarak, ürünlerini satın almış müşterilerle olumlu ilişkiler kurabilirler.

Başlaması kolay

Bir dropshipping iş başlatmak nispeten kolaydır. Bir gün içinde hızlıca bir mağaza kurabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, mağaza uygulamalarını kullanarak tedarikçi ürünlerini seçmektir. İlk satışınızı, hemen reklam vermeye başlarsanız başlattığınız günde alabilirsiniz. Mağazanız için envanter satın almanıza kıyasla, envanter almak veya ürün fotoğrafları çekmek için beklemeniz gerekmez. Dropshipping ile, özellikler ve resimler gibi ürün ayrıntılarını mağazanıza kolayca listeleyebilirsiniz. Bu iş zamanınızı ve paranızı korur.

Dropshipping Nedir? Dropshipping rehberi olacak yazımızı güncellemeye devam edeceğiz. Sorularınızı yorum kısmına bekliyoruz.

Check Also

E-ticaret Pazarlama Stratejileri

E-ticaret Pazarlaması Nedir? E-ticaret Dijital Pazarlama Stratejisi E-ticaret pazarlama stratejileri, marka farkındalığını arttırmak ve online …

Bir cevap yazın