Anasayfa / SEO Analiz / Türkiye’de E-ticaret Pazar Yerleri Site Trafik İstatistikleri 2019

Türkiye’de E-ticaret Pazar Yerleri Site Trafik İstatistikleri 2019

2019 Aralık ayı itibari ile similarWeb istatistiklerine göre Türkiye’de e-ticaret pazar yerleri ziyaretçi sıralaması aşağıdaki gibidir.

SimilarWeb Web analizi, veri madenciliği ve piyasa istihbaratı hizmeti sunuyor ve müşterilerine %90 oranında doğru veri sağlıyor. Ülkemizde henüz bu aracın önemini bile bilmeyen ve analiz sonuçlarının aksini iddia eden kendini growth hacker veya dijital pazarlama uzmanı sanan kişiler olsa da similarweb analiz aracının önemini işi bilenler mutlaka bilir. Ülkemizdeki en büyük insan sorunu da bu değil mi.. Bilmediğini bilmemek. Her neyse..

Aşağıdaki sonuçlara göre, sektörü takip eden ve kendini yenilemeyi bilen girişimlerin her zaman olduğu gibi yarışı önde götürebildiklerini görüyoruz. GittiGidiyor Türkiye’nin ilk E-ticaret pazar yeri sitesi N11 ise bu örnekler içinde en son çıkan girişim diyebiliriz. Ancak gördüğümüz üzere N11 yarışı önde götürüyor, Hepsiburada yarışı bırakmasa da Trendyol çok hızlı bir ivme kazandı ve yakın gelecekte zirveyi zorlayacağını tahmin ediyorum.

Bir diğer güçlü girişim ise kuşkusuz Amazon Türkiye Eticaret pazar yeri. Türkiye pazarına girdiğinden bu yana henüz 1 yılı doldurmadan çok hızlı organik trafik topladı. Kendisinden beklenen global hızı gösteremese de ülkemizde FBA tarzı bir yapı kurmaya başladı. Amazon lojistik adını verdiği sistem ile 2021 yılana kadar rakiplerinden sıyrılarak zirveye ortak olacağını tahmin ediyorum.

1- N11 E-ticaret Pazaryeri

Aylık Ortalama Ziyaretçi: 85,7 Milyon

Hemen Çıkma Oranı: % 40.98


2- Hepsiburada E-ticaret Pazaryeri

Aylık Ortalama Ziyaretçi: 80,8 Milyon

Hemen Çıkma Oranı: % 42.49


3- Trendyol E-ticaret Pazaryeri


Aylık Ortalama Ziyaretçi: 63,8 Milyon

Hemen Çıkma Oranı: % 34.96


4- Gittigidiyor E-ticaret Pazaryeri

Aylık Ortalama Ziyaretçi: 49,9 Milyon

Hemen Çıkma Oranı: % 49,70


5- Amazon TR E-ticaret Pazaryeri

Aylık Ortalama Ziyaretçi: 4,7 Milyon

Hemen Çıkma Oranı: %52.18

Check Also

Squoosh Aracı Kullanım Rehberi: Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bir web sitesinin görsel dosyalarını sıkıştırmak, o sitenin kullanıcılar için daha hızlı yüklenmesini sağlamanın en …