Anasayfa / SEO / Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar Kelime Araştırma Nedir?

Anahtar kelime araştırması, insanların çevrimiçi olarak ürün ve hizmet bulmak için kullandıkları gerçek arama terimlerini bulmak için kullanılan bir araştırma işlemidir. Anahtar kelime araştırmasının amacı, işletmelerin daha iyi arama sıralaması elde etmelerine ve müşterileri hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmaktır. Anahtar kelime talebini anlama, şirketlere tüketici motivasyonlarını daha iyi kavrama ve pazarlama stratejilerini bilgilendirme konusunda yardımcı olur. Bu yazımızda en çok tıklanan anahtar kelimeleri nasıl bulabileceğinizi öğreneceksiniz.

anahtar-kelime-arastirmasi
anahtar-kelime-arastirmasi

SEO’da Anahtar Kelime Araştırması Neden Önemlidir?

Anahtar kelime araştırma, arama pazarlamasının bel kemiğidir. En basit anlamıyla, anahtar kelime araştırması, web araştırmacılarının ürünlerinizi keşfetmek için terminolojide ne kullandıklarını anlamalarının tek yoludur. Bu bilgi olmadan, arama motoru optimizasyonunu (SEO) yürütemez ve dönüşüm oranınızı yükseltemezsiniz.

Ek olarak, anahtar kelime araştırması, faaliyet gösterdiğiniz pazar nişine genel bir bakış açısı sağlamada çok yararlı bir araç olabilir. Diğer e-ticaret sitelerinin teklifini gördüğünüz gibi ana rakiplerinizi belirlemek için hızlı ve güvenilir bir yöntemdir. En popüler arama ifadelerini bulmak, ayrıca pazar eğilimleri hakkında sizi bilgilendirir ve pazarın potansiyel boyutunu tahmin etmenize yardımcı olur. Düşük arama hacmi her zaman talep eksikliğini gösterir ve ayrıca pazardaki dalgalanmaları ve mevsimsellik durumlarını görmenize yardımcı olabilir.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Her e-Ticaret sitesinin nihai hedefi, daha fazla satış yapmaktır. Satış potansiyelini arttırmak için ürün sayfalarınızda daha fazla görüntüleme sağlamanız gerekir, bu da mağazanıza/web sitenize daha fazla trafik çekmek anlamına gelir. Bu herhangi bir trafik olmamalıdır; ne sunduğunuzu merak eden insanları web sitenize çekmeniz gerekiyor. Doğru hedef kitlenin, özellikle de içerik pazarlamanın, ücretli arama ağı reklamcılığının ve sosyal medya reklamlarının dikkatinin nasıl kazanılacağına dair kanıtlanmış birkaç taktik vardır. Bu yöntemlerin tümü, tüketicileri doğru durumda yakalamak için doğru anahtar kelimelerin kullanılmasına dayanır. Bu nedenle, kapsamlı anahtar kelime araştırmalarının önemi asla küçümsenemez; bu kadar derin bir etkiye sahip bu yöntem, e-Ticaret işinizi geliştirebilir veya bozabilir.

Etkili ücretli arama ağı reklam kampanyaları oluşturmak söz konusu olduğunda, anahtar kelime araştırması her şeyin başladığı yerdir. Doğru şekilde yapmak size arama hacminin, anahtar kelime fırsatlarının, rakiplerin, teklif fiyatlarının ve hedef anahtar kelimeleriniz için sıralama zorluğunun tam bir resmini verir. Tüm bu bilgileri önceden almak, ücretli arama ağı reklamcılığına en iyi ve en uygun maliyetli yaklaşımı seçmenize yardımcı olacaktır.

Anahtar Kelime Araştırma Araçları

Anahtar kelime araştırmanızı başlatmanın en iyi yolu, müşterilerinizin satmakta olduğunuz ürünleri aramak için kullanabileceğini düşündüğünüz kelime ve kelime öbekleri listesini beyin fırtınası yapmaktır. Sadece kendi hayal gücünüze güvenmeyin, arkadaşlarınızı ve ailenizi bu işe dahil edin ve onlardan işinizle ilgili anahtar kelime fikirleri alın. İlk olası anahtar kelime listeniz ne kadar uzun olursa, anahtar kelime fırsatlarını keşfetmek o kadar kolay olur.

Bunu çözdükten sonra, listeyi genişletmenize ve araştırmayı bir adım daha ileri götürmenize yardımcı olabilecek bazı anahtar kelime araştırma araçlarını size tanıtalım:

ahrefs-anahtar-kelime-arastirma
ahrefs-anahtar-kelime-arastirma

Google’ın alakalı önerileri (her SERP sayfasının altında)
Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı
Ubersuggest
KeywordTool.io
Ahrefs
Open Site Explorer
SEMrush
WordStream

Doğru Anahtar Kelimeleri Nasıl Seçersiniz

İlk önce, “doğru anahtar kelime” nin anlamını öğrenelim. Harika bir arama ifadesi bu üç ana gereksinimi karşılamaktadır:

• Çevrimiçi mağazanızla/ web sitenizle ve sattığınız ürünlerle oldukça ilgilidir
• Yüksek arama hacmine sahiptir
• Rekabetin makul seviyelerde olması

Arama motoru optimizasyonu (SEO), çok sayıda değişken kuralı içinde barındıran bir işlemdir, bu nedenle gece boyunca akıllara durgunluk veren sonuçlar elde etmeyi beklemeyin. Anahtar kelime araştırmasında iyi bir başlangıç yapmak, SEO sürecinin ne kadar uzun ve zor olacağını belirleyebilir. Genel olarak, doğru anahtar kelimeleri seçmenin ana adımları şunlardır:

1. İlk beyin fırtınası. Her ürün grubu için ayrı ilgili arama kelimeleri listesi yapın ve her bir listede en az 5-10 kelime öbeğini hedefleyin. Ürün grubu, benzer ürünleri daha büyük gruplar halinde, örneğin “kadın elbiseleri” veya “dizüstü bilgisayar aksesuarları” anahtar kelimeleri gruplamanın iyi bir yoludur. En iyi performansı gösterebilecek anahtar kelimelerinizle ilgili verileriniz varsa, bunları listelerinize eklediğinizden emin olun.

2. Alternatif anahtar kelimeler. Listenizi genişletmek ve insanların gerçekte ne aradıklarını görmek için yukarıda belirtilen anahtar kelime araştırma araçlarını kullanın. Bu ifadelerin popülaritesini, işinizle olan ilginizi ve karşı karşıya kalacağınız rekabet seviyesini not alın.

3. Anahtar kelime zorluğu. Yüzlerce çevrimiçi mağaza/ web sitesi aynı anahtar kelimeler için Google Ads teklifi veriyor olabilir, bu nedenle arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için, oldukça yüksek bir arama hacmine sahip ancak oldukça düşük teklif fiyatlarından yararlanmalı ve tek tek anahtar kelimeleri ayırmanız gerekir. Düşük PPC (tıklama başı maliyet) teklif fiyatları genellikle daha az rekabete işaret eder (ve dolayısıyla daha iyi bir fırsat).

4. Uzun kuyruk anahtar kelimeler. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler e-Ticarette özellikle çok değerlidir çünkü tüketicinin satın alma niyetini açıkça belirtirler. “Kışlık mont” arayan birisinin, satın alma yolculuğunun bilgi toplama aşamasında olduğunu varsaymak mantıklı, oysa “cepli sarı kışlık mont” veya “uzun siyah kışlık yağmur mont” gibi uzun kuyruklu anahtar kelimeler satın alma işlemine karar veren bir alıcıyı bize ulaştırabilir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler için optimizasyon yapmak biraz zor olabilir, ancak bunlar için sıralama yapmak arama hacmi çok yüksek kelimelere kıyasla çok daha kolaydır. Uzun kuyruklu arama terimleri bulmanın en iyi yolu, temel anahtar kelimelerinizi başlangıç noktası olarak kullanmak ve bunları daha belirgin bir ifadeye çevirmektir. Düşüncenizi genişletmek ve benzeri kaynaklara bakmak için yukarıda belirtilen anahtar kelime araştırma araçlarından yararlanın. Uzun kuyruklu anahtar kelime araştırması için biraz daha uygun araçlar: AnswerThePublic , HitTail ve WordTracker

Check Also

Teknik SEO için Python Kullanimi

Teknik SEO için Python Kullanımı

Python son zamanlarda SEO için çok ilgi görüyor. Yakın gelecekte arama motoru optimizasyonu meraklıları için …