Anasayfa / SEO / SEO Nedir ?

SEO Nedir ?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

SEO Nedir: Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), bir web sitesinin veya web sayfasının sıralamasını, “organik” arama motoru sonuçları olarak da bilinen, reklamsız (TBM) olarak iyileştirme işlemidir. SEO, arama motoru sıralamasını etkileyen yaratıcı ve teknik yönleri birleştirir ve üç ana alana ayrılabilir: Site içi SEO, Site dışı SEO ve ihlaller.

Bağlantılı olduklarından ve birbirlerini etkilediklerinden, SEO’nun yalnızca bir alanına odaklanarak ve optimize ederek arama motoru sıralamalarınızı iyileştiremezsiniz. Bir pazarlama stratejisi olarak SEO, anahtar kelime araştırması, içerik, HTML, site mimarisi, link inşası kurma vb. dahil olmak üzere arama motoru sonuçlarını etkileyen tüm unsurları optimize etmeye odaklanır. SEO’nun farklı arama türlerini hedefleyebileceğini de unutmayın: görsel arama , video arama, yerel arama, haber arama, akademik arama ve belirli bir sektöre odaklanan dikey arama.

seo nedir

Dijitalde Yer Almak İsteyen Şirketlerin Neden SEO’ya ihtiyacı var?

e-Ticaret endüstrisi her geçen gün yeni çevrimiçi mağazaların ortaya çıkmasıyla büyümektedir. Oldukça yeni bir çevrimiçi iş eğilimi olan e-Ticaret, kârlılık potansiyeli nedeniyle girişimciler için muazzam bir fırsatı temsil ediyor. Bununla birlikte, yüksek karlar aynı zamanda yüksek rekabet demektir. Her e-ticaret mağazası, sitelerine daha fazla trafik çekmek ve sonunda daha fazla satış üretmek için arama sonuçlarının en üstüne çıkmaya çalışır. Mağazanızın SEO’sunu optimize etmek size rekabette bir avantaj sağlayabilir ve trafiğinizi artırmanın yanı sıra satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Ek olarak, arama sonuçlarında daha yüksek görünen web siteleri daha iyi marka bilinirliğinin keyfini çıkarır ve bu da uzun vadeli satış etkilerinin artmasına neden olur.

E-ticaret mağazaları için en iyi SEO uygulamaları ve yöntemleri

SEO, dijital dünyadaki avantajlardan faydalanmanın iyi bir yolu, düşük arama pozisyonları nedeniyle yeni ziyaretçileri kaçırmanız durumunda, büyük olasılıkla satışları da kaçırmış olursunuz. Diğer tüm pazarlama stratejilerinde olduğu gibi, önce SEO temellerini edinmeye odaklanmalı ve ardından ticari hedeflerinize uygun daha karmaşık stratejilere geçmelisiniz .

Peki e-ticaret mağazanızın rakiplerinizden daha üst sırada olmasını nasıl sağlayabilirsiniz? İşte en güçlü e-ticaret SEO uygulamalarına adım adım kısa bir rehber :

1. Araştırma, SEO’nun en önemli parçasıdır. Arama fırsatlarınızı belirlemek ve rakiplerinizin SEO stratejisini değerlendirmek için SEO çalışmanıza anahtar kelime ve rakip araştırmalarından başlayın . Rekabeti araştırırken, backlink stratejilerini ( geri bağlantılarını nereden alıyorlar? ) Ve site mimarisini ( site navigasyonu nasıl? ) Not alın .

2. Bir sonraki adım, olası sorunları tanımlamak için kapsamlı bir saha denetimi yapmaktır. Kendi sitenizdeki hataları hızlı bir şekilde tespit etmek ve düzeltmek için screamingfrog gibi araçları kullanabilirsiniz . Hataları ortadan kalktıktan sonra , yavaş web siteleri ziyaretçilerin site terk oranını artırdığından dolayı, web sitenizin yükleme hızını kontrol edin .

3. Site içi SEO optimizasyonunun (Teknik SEO), sitenizin performansı üzerinde büyük bir etkisi var. Sayfalardaki SEO’nuzu optimize ederken odaklanmanız gereken sekiz önemli nokta şunlardır:

Anahtar kelime optimizasyonu (başlıklar, alt başlıklar, resim alt etiketleri, ürün açıklamaları, vb.),
Site yapısı (ana sayfanızdan ürün veya hizmet sayfalarınıza gitmek için minimum miktarda tıklama gerektiren “düz yapı” oluşturmayı hedefleyin),
Site iç linkleme (bağlantı) (link inşası oluşturun, ancak sayfalar arası iç bağlantıyı dikkatli kullanın),
Kullanılabilirlik (ödeme işlemlerini kolaylaştırmak, iletişim bilgilerine kolayca erişilmesini sağlamak ve genel olarak iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmak),
Sitenin mobil versiyonu kesinlikle olmalı,
Sosyal kanıt (müşteri yorumları daha fazla dönüşüme yol açar ve SEO’nuzu olumlu yönde etkiler),
ve sosyal medya entegrasyonu (sosyal düğmeler eklemek, müşterilerin içeriğinizi ve ürünlerinizi kolayca paylaşmasına yardımcı olur, bu da Google’ın sitenize daha fazla önem vermesini sağlar).

4. Başarı yakalamak için sağlam bir test stratejisi uygulamanız gerekir. Sayfa içeriklerini denemek için A / B testleri yapmak, en iyi dönüşüm sağlayan anahtar kelimelerinizi belirlemek için Google analytics kullanmak, tıklama oranlarını geliştirmek için meta başlıkları ve açıklamaları test etmek ve yüksek dönüşüm sağlayan anahtar kelimeleri bulmak için PPC kampanyalarını kullanmak gibi şeyleri içerir.

5. SEO stratejinizde mutlaka blog içeriği oluşturarak anahtar kelime araştırmanızdan yararlanın. İşletmeniz için önemli olan anahtar kelimelerin tümünü sadece bir sayfada kullanmayın, belirlediğiniz anahtar kelimeleri özenle oluşturacağınız yüksek kaliteli diğer ilgili içeriklerde kullanın.

6. Off-page SEO optimizasyonu çok önemli. Basit bir deyişle, sayfa dışı SEO; Google’a başkalarının markanız hakkında ne düşündüğünü gösterir. İnsanlar faydalı buldukları sayfalara kendi siteleri üzerinden link verirler. Sayfa dışı SEO’nun link bağlantısı kurma ile ilişkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda deneyebileceğiniz başka aktiviteler de var. Kaliteli geri bağlantıların arama sıralamalarınız üzerinde büyük etkisi vardır, bu nedenle yüksek otorite sitelerden bağlantı alma fırsatlarını bulmaya zaman ayırın ve spam görünümlü web sitelerinden gelen bağlantıları önleyin. Bağlantı kazanmanın en iyi yolu diğer sitelerdeki konuk yazılarından, Infographics’ten, araştırma raporlarından ve basın bültenlerinden geçer. Ayrıca uzun kuyruk anahtar kelimeler bulmalısınız. Rekabet arttığı için son dönemlerde site trafiklerinin çoğu uzun kuyruk kelimelerden kazanılıyor. Son olarak, sıralamanızı düşünüyorsanız düşük kalite içerik, link gizleme, her yeri anahtar kelime doldurma gibi siyah şapka SEO ihlallerinden kaçınmanız gerekmektedir.

7. Umarım SEO nedir sorusunun cevabını vermişizdir. Tekerleği yeniden icat etmeye çalışmayın ve aşağıdaki gibi lider SEO araçlarından yararlanın:

Open Site Explorer
Ubersuggest
Google Anahtar Kelime Planlayıcı
Keyword Tool
AhRefs
screamingfrog
Broken Link Builder
Buzzstream
MOZ Keyword Explorer

Check Also

Teknik SEO için Python Kullanimi

Teknik SEO için Python Kullanımı

Python son zamanlarda SEO için çok ilgi görüyor. Yakın gelecekte arama motoru optimizasyonu meraklıları için …