Anasayfa / SEO / Web Tasarım ile SEO arasındaki ilişki

Web Tasarım ile SEO arasındaki ilişki

Web Tasarım ile SEO arasındaki ilişki

Web tasarım ile SEO arasındaki ilişkiyi incelemek gerekirse şöyle bir yol izleyebiliriz. Web tasarımcısı, birçok yöntem ile web siteleri yapabiliyor. Birçok programlama dili kullanarak dinamik veya çok fazla programlama bilgisi olmadan da statik web siteleri inşa edilebiliyor. Bunlara gerek kalmadan WordPress gibi bir CMS (içerik yönetim sistemi) kullanışlı açık kaynaklı kodlu blog altyapıları ile fonksiyonlu siteler yapılabilmektedir. Buradan yola çıkarak; müşteri, web tasarımcısına bir web sitesi ihtiyacı olduğunu söyler, web tasarımcısı da ona işini görecek web sitesini hazırlar. Müşteri daha sonra sitesinin Google arama motorunda aranan kelimelerde üst sıralarda görünmesini ister ancak bu istek iş işten geçtikten sonra belirirse sorun burada başlar.

web tasarım ile seo arasındaki ilişki

Web tasarım ile SEO arasındaki ilişki bir çok yönden karşılaştırılmalı

Web Tasarım ile SEO iç içe ve bir birinden bağımsız düşünülemeyecek kavramlardır. İnternet üzerinden ticaret (e-ticaret) ya da yaptığı ürünü/hizmetini tanıtmak isteyen kişiler, web site sahibi olmaya karar verdikten sonra kendilerine bir yol haritası çizmelidirler. En başından “Nasıl bir web sitesi yapılmalı?” sorusunu kendilerine sormalarını tavsiye ediyorum. SEO ile direk bağlantılı olduğu için e-ticaret ürün/hizmet pazarlamak için web sitesi sahibi olmak isteyenler kesinlikle iş planlarını hazırlayarak yola çıkmaları gerekmektedir. İleride doğabilecek maddi ve manevi zararlar ile karşılaşmadan önce “İşim için en uygun web sitesi nasıl olmalı?” sorusunun cevabını bulmalısınız. Web Tasarım ile SEO başta bahsettiğim gibi iç içe kavramlardır, site içi seo ve site dışı seo uygulamaları web sitelerinizin modern ve etkin tasarlanmasına bağlıdır.

Nihayetinde Web tasarım ile SEO bir bütündür

SEO, web tasarım ile başlayıp sonsuza kadar devam edebilir. Lakin SEO çalışmalarının başlangıcı web tasarımın bitişi ile değil ancak başlangıcı ile beraber ilerler. Site içi SEO ve site dışı SEO kavramları başlı başına birer konu olduğu için sonraki yazılarımda sizlere bu kavramları örnekler ile anlatacağım.

Check Also

Teknik SEO için Python Kullanimi

Teknik SEO için Python Kullanımı

Python son zamanlarda SEO için çok ilgi görüyor. Yakın gelecekte arama motoru optimizasyonu meraklıları için …

Bir cevap yazın